| Alex4322 a întrebat:

Salut! Am 12 ani 1.70 și 38 la picior. Mama are 1.68 și tata are 1.77. Ce inaltime voi avea și ce picior voi avea când voi fi mare? Piciorul mi se pare foarte mic. Cum cresc in inaltime și cum imi maresc piciorul?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

(Inlatimea tatalui + inaltimea mamei + 13):2 = inaltimea baiatului
(177+168+13):2= 179cm

Cel mai probabil vei ajunge la 1.80-1.85 m daca hormonii tai de crestere vor fi stimulati, fiindca genetica spune ca ajungi sigur la 1.79m

In ce priveste masura de la picior, nu stie nimeni, ca ppoate creste odata cu tine pana la 18 - 20 de ani, depinzand de cat de mult vei creste tu in inaltime.

| dullcat a răspuns:

Nu se poate sa faci tu ceva pentru a-ti mari piciorul. Legat de inaltime, nu te poti lupta cu genetica.Asteapta ca trecerea timpului si pubertatea sa isi faca treaba.

| lpavel a răspuns:

Deja esti atat de inalt ca media adultilor, nu esti mic de statura! Eu sunt adult si am 1, 68... Oricum nu vei ramane asa ca inca esti in dezvoltare, vei mai creste, stai clam nu trebuie sa faci nimic special!

| sammie a răspuns:

Piciorul nu ți-l poți crește. Dar înălțimea da. Încearcă să faci sport, să mergi la înot, la baschet, la sporturi care te va face să crești în înălțime.

| Sistemulxxl a răspuns:

Poti sa ai 1, 80m si 38 la picior. Care-i problema?

| Nutita2602 a răspuns:

Nu cred că piciorul îți va mai creste mai mult de 40-42. Oricum 3l creste singur. Ești deja destul de înalt, unii au 1, 50 la 12 ani!