| Sectretul2010 a întrebat:

Salut, am 13 ani și as vrea sa port ochelari de vedere, nu spuneți acum ca îmi pot cumpara unii fără dioptrii, vreau doar sa știu cum sa îmi cresc dioptriile va rog.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ai vrea asta?
Mergi la un oftalmolog si daca iti spune ca trebuie sa porti, ii porti.

| Violleta2022 a răspuns:

Dioptriile NU cresc cand vrei tu sau cum vrei tu, ele evolueaza foarte incet, in multi ani, in functi de boala sau problemele tale oftalmologice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa iti cresti dioptriile?
Adica sa te faci singur si de buna voie sa nu mai vezi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ele cresc de la sine, dar să nu îți dorești asta.

| dullcat a răspuns:

Cum sa iti cresti dioptriile? Stai 12 ore cu ochii in ecrane timp de cateva luni si iti vor creste enorm. Dupa aceea vei regreta si vei dori lentile de contact sau operatie de micsorare a dioptriei.Deci in locul tau as alege intelept. Daca te angajezi la un birou cand mia cresti vei avea oricum nevoie de ochelari, deci ce-i cu graba asta?

| sammie a răspuns:

Huh? Incetati cu fanteziile. Cand o sa purtati ochelari si o sa vedeti ce incomozi sunt si cand afara e frig sa se abureasca si sa-i stergi mereu, o sa dai cu ei de pamant.

| FindMyName a răspuns:

De ce ai vrea sa porți ochelari? Și eu am avut dorința asta, dar am realizat ca e mai bine sa vezi tu cu ochiul tău liber, nu în niște lentile, ca atunci când le dai jos, sa îți fie ceață în față.
Spune-i mulțumesc lui Dumnezeu ca nu porți și că ești sănătos, ca alții cu ochelari nu mai știe cum sa scape de ei!

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Ba tu esti normal la cap?