| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si 53 kg, inaltime 1.61 imi puteti cum as putea sa sar mai mult la baschet incerc sa 2 ani sa dau dunk dar ating doar plasa imi puteti spune cum m-as putea antrena sa sar mai mult.
Am auzit ca saritul corzii ma ajuta. E adevarat?

PS: Am si burtica imi puteti spune cam cate kg e bine sa am si ce trebuie sa fac sa o dau jos in afara de sport si diete?

Răspuns Câştigător
| ZyReXe a răspuns:

Nici eu nu stau prea bine cu fizicul...nu am probleme cu sport-urile avand in vedere ca am facut vreo 5 ani fotbal de performanta dar am 15 ani 1, 88 si 78 kg.Se spune ca trebuie sa fi cu 10 kg mai putin decat inaltimea deci este bine din punct de vedere medical dar tu ai nevoie sa slabesti destul de mult ca sa poti da dunk-ul.Eu pentru ca sunt mai inalt ating aproape cosul nu doar plasa dar la tine e mai greu la 1, 60.
Nu prea cred ca este posibil sa dai dunk la inaltimea aia dar incearca sa faci abdomene dimineata, la pranz si seara.
si sarituri cu genunchii la piept.
Mananca mai putine grasimi/dulciuri si mai multa carne(fibra/proteine)
Doar asa ai vreo sansa sa dai dunk-ul dar asta inseamna vreun an de antrenament lejer si fara dieta nu cum sa faci.(dieta insemnand fara dulciuri/sucuri si multa carne si proteina)

| Srians a răspuns (pentru ZyReXe):

Mersi de ajutor abdomene, flotari si alte exercitii fac de 3 ani pe fizic nu prea se observa decat muschii care ii lucrez de 3 ori pe saptamana la antrenamente (fac baschet de performanta de 2 ani ) am mai vazut copii(Daca la 12 ani le zici copii) de 1.80 care abia ating plasa din saritura.Nu mai mananc aproape deloc dulciuri grasimi de vreo 2-3 ori pe saptamana.Dar saritul corzi crezi ca ma ajuta?
Mersi de ajutor cu raspunsul pe care mi l-ai dat.
Dar saritul corzi crezi ca ma ajuta?

2 răspunsuri:
| ZyReXe a răspuns:

Desigur ca ajuta.
Orice efort fizic ajuta mai ales saritul corzii care intareste muschii picioarelor si te ajuta sa sari mai tare.