Salut, am 15 ani si nu stiu de ce(poate pare ciudat) dar simt nevoia sa fumez chiar si daca nu am fumat vreodata ca sa capat o anumita dependenta.De la ce vine toata chestia asta? Tin sa mentionez ca doar atunci cand sunt suparat simt nevoie, o fi de la suparare?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu cred ca totul vine de la creier. Stii ca oamenii fumeaza cand sunt suparati iar creierul asociaza supararea ta cu nevoia de a fuma. Doar gaseste alte activitati cand este suparat.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da, e de la suparare, dar fi baiat destept si nu face asta, ca e o prostie, pe langa ca iti distrugi sanatatea si banii, dar nu rezolvi suparerea aia!
Deci fa asa, nu fuma.

| mastadont a răspuns:

Ai tăi sunt fumători? Dacă mama ta a fumat în timpul sarcinii e posibil să simți și tu nevoia de a fuma pentru că corpul tău a fost obișnuit cu nicotina de la naștere.

A fumat tata dar s-a lasat de aproape un an

| DaniTDCI a răspuns:

Din anturaj.

N-are treaba, nu am persoane in anturaj care sa fumeze

| alexandradlr a răspuns:

Trebuie sa lucrezi cu voința ta si sa iți dai seama ca fumatul este nociv. poti cauta alte activitati care sa te faca fericit in loc de a fuma.