| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 15 ani si peste vreo 2 luni voi implini 16.Am aproximativ 1.65 m inaltime.As dori sa ma sfatuiti cam ce as putea face ca sa mai cresc in inaltime si sa-mi spuneti cam pe la ce inaltime as putea creste.Va rog, vreau raspunsuri complexe, nu de genul"o sa mai cresti nu-ti fa griji"sau "eu la varsta ta aveam x m si acum am y m inaltime.As aprecia un raspuns de la un doctor sau de la un specialist in asa ceva. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu iti face probleme de inaltimea ta.Eu am 17 ani si sunt mai inalt doar cu un cm fata de tine.Nu poate stii cineva cat de mult vei creste. Unii cresc mai mult dupa varsta de 14-15 ani, altii pana in 15 ani, apoi cresc mai incet. Practica un sport gen handbal sau inot si o sa vezi diferenta, in sensul ca o sa cresti mai mult decat atunci cand nu practici nici un sport.
Succes!

3 răspunsuri:
| AmateurJerk a răspuns:

Și tu crezi că un doctor sau un specialist "în așa ceva" stă pe TPU ca să raspundă la așa întrebări? Ai putea să apreciezi și răspunurile celor care vor să te ajute. happy
Probabil tu de acum vei începe să crești. Cei mai mulți cresc până la 14 ani. Unii cresc începând de la 14 ani.
Ai putea să te apuci de baschet, sau de volei. Să faci sport mult, să te menții în formă. Atunci organismul își va face treaba.
Deci, voleiul este cea mai bună variantă la fete.
Înălțimea cea mai bună la fete e. cel mult 1, 78 cm. Dacă atingi 1, 70 - 1, 73 e super ok!
Baftă! happy

| blamefire a răspuns:

In cel mai rau caz, du-te la un specialist...dar eu una nu as fi ingrijorata pentru inaltimea mea.
fa si tu anumite sporturi cum ar fi bascket, volei.de preferat volei, doar esti fata, nu? asa corpul tau se va inalta din moment ce faci sport mult ca sa ramai in forma...pentru varsta ta e bine daca ajungi cam pe la 1.70-1.75...daca asa va fi, at e perfect!

| diablo950 a răspuns:

P.S.:sunt baiat.