| StefanStefan3000 a întrebat:

Am 16 ani (baiat) in ultimi aproape 3 ani am crescut 10 cm. In ultimele 8 luni am crescut doar 1.5cm. Acum am 164.5..Mai am vreo sansa sa cresc? As dori macar pana la 1.70. Tata a avut atat iar mama 1.67.

Răspuns Câştigător
| MiyakoSaki a răspuns:

Tinand cont ca adolescentii se dezvolta in perioada 12-18/21-24 ani; da, ai sanse sa mai cresti putin.Aceasta crestere accelerata in inaltime se invarte pana in jurul varstei de 16 ani, apoi devine mai lenta.Cum am spus mai sus, o sa mai cresti putin, dar probabil nu atat de mult incat sa ajungi la 1.70.
Dar astea sunt doar cifre, acum depinde de fiecare, de stilul de viata pe care il are, alimentatia, sportul.
Uite aici mai multe detalii :
http://adevarul.ro/......index.html

3 răspunsuri:
| munteanuionvictor a răspuns:

O să mai crești puțin.

| NuContNumele a răspuns:

La fel, numai ca eu m-am apucat de sala si am avut rezultate bune, acum am vreo 1, 66. In ultima luna am crescut 1-2 cm. Te sfatuiesc sa te apuci de orice sport, aia ca nu o sa mai cresti de la sala e o mare prostie. Daca faci efort si ai o dieta sanatoasa poti sarii de 1, 7 lejer.