| Cosx a întrebat:

Am o situatie extrem de dificila
Sunt in clasa a 6 a, fac 13 ani si din pacate cred ca toata viata mea o sa fie una foarte proasta.
Ca sa incep cu inceputul.
De mic am fost pasionat de jocurile pe calculator, de internet, am incercat mereu sa fac ceva productiv sau alte lucruri de genul asta.
Am inceput sa merg la scoala, la momentul ala mi se parea totul amuzant, ca mereu o sa ma joc.
Dar eu efectiv nu vedeam ca parintii erau foarte distantati de mine si pe parcurs au devenit tot mai distantati si aproape ca s-au despartit... Eu am o sora, care a plecat de la mine din oras. Cand a plecat efectiv parca m-am simtit extrem de singur si m-am inchis si mai mult in mine. In clasa a 4-a am inceput sa lipsesc putin, din motive personale sau ca eram bolnav (fara minciuni) dar am fost catalogat ultimul chiulangiu si mereu doamna ma facea de ras in fata clasei, chiar daca nu aveam deloc multe absente si pe majoritatea le motivam.
Faza e ca a venit clasa a 5 a.Am dat de un diriginte extrem de ciudat. Care avea ceva cu mine. M-am simtit cel mai prost cand m-a scos la tabla si nu am stiut sa fac o ecuatie. Toti copiii au ras, el radea de mine...SI asa am devenit ultimul prost, care statea mereu in umbra pentru ca nu ii placea sa se bage in seama cu nimeni. DUpa ceva timp, am mai prins ceva curaj sa vorbesc cu lumea. Mi-am facut si un prieten care inainte isi batea joc de mine. Dar dirigitele tot isi batea joc de mine, mereu daca nu faceam si cel mai micut lucru sau daca colegii faceau ceva. Pe mine pica mereu vina. S-a terminat anul, de rusine nici macar nu am mers la premiere si am inceput sa fiu depresiv si pe la sfarsitul scolii nici nu am mai mers..Ma simteam extrem de nasol pentru ca eram facut de ras, pentru ca mama si tata mereu se certau si cel ma important pentru ca sora mea nu mai era cu mine. In clasa a 6 a m-am mutat la alta scoala, unde la inceput a fost super bine chiar daca mereu baietii se "dadeau la mine" pentru ca credeau ca isi pot bate joc de mine sau alte lucruri. Faza e ca nu stiu cum, dar am prins si eu putin tupeu.Dar dintr-o data mi s-a intamplat acelasi lucru. Am racit, am mers la scoala si toti copiii au inceput sa isi bata joc de mine, ca dintre toti fix eu am racit. SI atunci m-am inchis si mai mult in mine, efectiv mi-am stricat toata viata si nu am mai mers la scoala 3 luni. Nici macar tezele nu le-am dat si stiu ca o sa raman repetent. Mama a incercat sa am duca la psiholog, se chinuia chiar si ea putin sa ma ajute. Dar cand vorbeam cu psihologul ziceam ca o sa merg, ca o sa pot. Si cand ma trezeam renuntam pentru ca imi era frica de ce o sa spuna profesorii si copiii. E o prostie ce am facut, stiu asta. Nu trebuie sa mi-o spuneti. Doar ca am devenit extrem de inchis si am inceput sa stau doar pe net, sa vorbesc cu oameni de pe internet sau cu alti copii pentru ca ei nu stiu ce am facut in viata reala si asa pot sa vorbesc si eu cu cineva si sa rad. Chiar daca aveam cativa prieteni in clasa asta noua, degeaba.Mereu imi pierdeam increderea in mine si ma inchideam si mai tare in mine...Stiu ca pentru unii o sa li se para o prostie ce am zis aici. Dar asta sunt eu, stiu ca am gresit extrem de mult.Dar efectiv sunt disperat, nu mai stiu ce sa fac si nu imi ziceti "mergi la scoala, e simplu" pentru ca nu e. Va multumesc pentru atentia acordata, sper sa ma ajute cineva macar cu un sfat pentru ca sunt aproape sigur ca o sa raman repetent iar dupa asta iar o sa isi bata toti joc de mine si nu o sa mai pot fi un copil normal. Si am si ganduri depresie, care nu sunt ok la varsta mea dar le am. Ma tot gandesc ca daca mor nu o sa ii pese la nimeni, si chesti de astea. sad ajutor

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| eckblume a răspuns:

''Programul RECOVERY este destinat persoanelor care prezintă simptomatologie caracteristică anxietăţii şi depresiei. În acelaşi timp, programul este conceput pentru îmbunătăţirea unor parametri ai sinelui, cum ar fi de exemplu, stima de sine.''
Ti-am pus link-ul mai jos, nu pierzi nimic daca primesti un ajutor din partea unor oameni specializati.
http://www.e-cbt.ro/? fbclid=IwAR35QJXSa2TZW_4nljNMNowEn1T2E-yF03dWHOJClERRNijor0QIOniOisc

Ai 13 ani si poti continua cu scoala. Daca ai puterea de a invata bine pe semestrul acesta sunt sanse sa nu ramai repetent si poti vorbi cu dirigintele sa iti inteleaga problema, sa ii explici de ce te comporti asa (retras, temator). Sa stii ca exista si profesori care sunt inteligenti, dar nu au acel stil de predare care te face sa inveti cu drag. Plus ca un profesor ar trebui sa aiba capacitatea de empatie -> adica sa priveasca si din perspectiva celuilalt, fara sa judece.
Esti intr-o continua dezvoltare, iar greselile de acum te ajuta pentru viitor. Ai avut parte de niste experiente neplacute, dar asta nu inseamna ca nu poti/nu vei sti/nu le vei impiedica pe cele care urmeaza sau care pur si simplu sunt neprevazute.
LASA COLEGII! Colectivul de cele mai multe ori te distruge. Intreaba-te: E ok sa ii las pe oamenii astia rautaciosi sa isi bata joc de mine? Nu! NU lasa pe nimeni sa te jigneasca, sa te supere. Prin vorba buna, fara violenta ii poti face pe ceilalti sa te respecte. La liceu nu ii vei mai intalni sau poate doar daca dau si ei la liceul la care optezi si tu. Ce vreau sa spun e ca fiecare va fi cu drumul lui.
Gandesti matur pentru varsta ta. Eu spre exemplu, la 13 ani nu stiam ce sa fac cu viata mea: ce sa devin, cu cine sa ma imprietenesc, de cine sa ma feresc.
Imbunatateste relatia cu parintii...tu ii cunosti cel mai bine, arata-le ca e important sa iti fie alaturi.
Nu te incalzeste cu nimic, dar sunt oameni renumiti care au ramas repetenti, au avut probleme cu legea si nu s-au temut (sau da) ca ceilalti vor rade. Sunt oameni de 26 de ani care fac liceul la seral pentru ca si-au intrerupt studiile cand erau mai mici si nu e o rusine sa inveti.
Bucura-te de activitatile care iti trezesc interes, citeste o carte, comunica cu sora ta si scrie-ti pe un caietel ganduri pozitive: ''Eu pot'', ''Demonstrez ca pot. Poate nu acum, dar mai tarziu voi arata cine sunt''.
Daca mai mergi la psiholog du-te la unul clinician si vezi daca e recomandat. Tu ai nevoie de un psiholog cu experienta.
Esti un copil normal, doar trebuie sa iti schimbi gandurile negative si sa te apuci sa inveti. Sunt numeroase tutoriale pe internet care te ajuta sa inveti mai usor.

| Rd79 a răspuns:

O sa iti zice ceva ce cred ca nimeni aici nu o sa-ti mai zica. Scoala e importanta doar in masura in care treci clasa. In rest, nu o sa te alegi cu nimic util de pe urma scolii.

Totusi, e important sa inveti. Pentru tine, nu pentru scoala. Sa inveti nu inseamna sa iei note mari. Inseamna sa stii chestii. E plin Internetul de informatie utila. Poti invata aproape orice de pe Youtube, wikipedia si alte site-uri.

Daca iti plac jocurile, de ce nu te apuci sa inveti sa faci jocuri? E relativ simplu sa inveti sa faci jocuri simple. Sunt engine-uri de jocuri cum ar fi Unity, Godot, Unreal, etc. Sunt gratis de folosit in scopuri ne comerciale (Godot e gratis de folosit 100%), si gasesti o gramada de tutoriale pentru ele pe net.