| Ajdjdnd a întrebat:

Salut,am 17 ani si cam de 2 ani am voce in schimbare, este instabila si ragusita, cand citesc 2, 3 minute ragusesc tare si am descoperit ca pot să-mi fac vocea groasa dar oboseste imediat, ce sfaturi imi dati, ce pot sa fac? Tuturor copiilor li se face schimba pe la 14 ani si eu am 17 si nu mi s-a schimbat.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Vocea se schimba in 2-3 saptamani nu in 2 ani.
Ce ai tu este posibil sa fie o inflamatie sau infectie in gat, dar in nici un caz nu poate fii vorba de 2 ani de voce in schimbare.
Te sfatuiesc sa vezi un ORL-ist in prima faza si daca este cazul te va trimite el la alte investigatii medicale.
Raguseala sau tusea pe termen lung, pot arata ca exista o deficienta de magenziu sau un dezechilibru hormonal, dar musai trebuiesc investigatie sa se afle cauza corecta a raguselii.