| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 19 ani, stau la țară, peste ceva timp mă angajez! voi lucra pentru prima oară în viață mea, chestia e că ..am puține emoții, voi lucra la un aeroport și acolo o să am ceva răspundere, eu sunt o persoană mai emotivă chiar dacă pe față par tare! cum pot învinge emoțiile și să nu îmi mai fac griji de viitor!? gen am o chestie în cap că un stres care mă termină, cîteodată îmi zic oare ce o să fac o să mă descurc? o să fie bine? dacă nu merge aia și aia...și tot așa! următoarea chestie e că eu stau la țară și nu prea am mers de multe ori la oraș ..liceul nu l-am făcut la oraș..era într-o zona mai retrasă! și problema e că nu prea cunosc toate traseele prin oras..cu ce trebuie să te duci să vii ..doar alte persoane mi-au spus că nu trebuie să îmi fac griji că Toate în viață asta se învață! cîteodată mi-e rușine să am vârstă asta și să nu chiar știu traseele prin oraș...de asta o să meargă taicamiu cu mine la angajare.e o rușine în asta? eu nu cred! plus că pana acum nu am avut niciodat vreo prietenă și mi-e rușine față de prieteni, nu vreau să par prost sad (cum pot fi o persoană mai motivată să am mai multă încredere în mine, să fiu mai concentrat pe realiate )(vreau să fiu un pic mai matur, cîteodată par prea copil și mă îngrijorează) vreau o părere, vreau sfat! vreau să fac o schimbare! Mulțumesc! celui mai bun răspuns dau fundă!

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

E normal sa ai emotii. Nimeni in viata asta nu s-a născut invatat. Gândește te ca nu esti primul si nici ultimul care este in situatia asta. Emoțiile le vei învinge doar dacă te ajuți tu pe tine. E un nou inceput si e normal sa ai emotii, odată ce vei ajunge acolo vei vedea ca o parte din ele deja au trecut. Nu vei fi singur acolo, vei avea persoane care te vor ajuta, vei lega prietenii noi, etc. Ca sa te descurci cu traseele, exista aplicația Moovit care iti arata cu ce mijloace de transport sa mergi, de unde sa le iei, până unde sa mergi, este foarte utila. Eu am folosit o in Bucuresti cand m-am mutat anul trecut și mi-a fost foarte de folos. Nu e nicio rusine ca va merge tatăl tau cu tine. Ar trebui să fii mândru că ai ales sa faci pasul asta in viata si ai iesit din zona ta de confort. Asta poti il lua ca si un pas către dezvoltarea ta pe toate planurile. Si daca pana la vârsta asta ai zis ca nu ai avut nicio prietena nu e nicio rusine. Pentru toate exista un început, si daca va rade cineva de tine inseamna ca a eșuat în viața ca om. Pentru fiecare viata este randuita intr-un anumit mod si nimeni nu ar trebui sa si permita sa te judece. Capul sus si mergi înainte, nu esti cu nimic mai inferior decât ceilalți, ba din contra, mulți de varsta ta nici macar nu se gandesc sa faca ceva cu viata lor, asa ca ar trebui sa fii mândru de tine

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

Iti multumesc, mai facut sa ma simt mai bine! esti un om minunat!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți dau două exemple.
Aveam un prierten prof univ, acum decedat.
Avea un fiu care începea o facultate și făcea un an, doi, pe urmă se lăsa. Pe la 30 de ani, mergea la examenul de admitere la ultima facultate, pe care, până la urmă a terminat-o. Tatăl l-a condus de mână la examen, ca să fie sigur că va ajunge la clădirea unde se dădea admiterea.
Când fiica mea, născută în 74, avea 5 ani, o duceam de mână la grădiniță.
O dată am lăsat-o singură să traverseze un parc, căci cărările o duceau direct la grădiniță.
După masa am întrebat-o cum s-a descurcat.
M-am rătăcit, dar m-a ajutat un nene să ajung acolo.
De ce, fato?
Că am găsit o cărare nouă, și am vrut să încerc să văd cum este să merg la grădiniță pe acolo.
Îți dai seama ce inconștient am fost să o las singură.
Dar azi ea se descurcă singură, căci așa am educat-o cu acele riscuri pe care mi le-am asumat. Dacă azi vreau să mă bag în viața ei, cu sfaturi, ceea ce nu fac, primesc un picior în fund.
Așa că, de ce să te ducă tata de mână la serviciu în prima zi?
Pleci cu 2 ore mai repede, pentru cazul în care te rătăcești și pe drum tot întrebi oamenii ce mijloc de transport în comun să iei, până ajungi acolo. Doar așa vei reuși să faci o schimbare în viața ta.

| FreddieM a răspuns:

Emotia primului serviciu o avem toti, fara exceptie. Dupa multi ani de experienta, chiar cand am schimbat un loc de munca emotia si-a facut prezenta, chiar daca nu la fel de intensa. E absolut normal ceea ce simtim, patrunzi intr-o lume necunoscuta cu provocari, sarcini si reguli noi. Eu zic sa faci asa. Mentine-ti calmul, observa. Fii foarte atent ca vei primi diverse instructiuni inca din prima zi. Odata ce vei incepe programul, vei vedea ca urmatoarea zi va fi mai interesanta si mai putin stresanta. Mult succes