| Oston a întrebat:

Salut! Am aproape 16 ani si imi este frica de fulgere si tunete. Daca in timpul zilei incepe o furtuna, nu am absolut nici o problema, nu mi-e teama, dar cand se intampla noaptea mi-e foarte frica. Totul a inceput acum 2 sau 3 veri cand a fost o furtuna foarte mare in Bucuresti, eu eram singur acasa si m-a luat prin surprindere. Imi aduc aminte ca inainte de a incepe furtuna, vorbeam cu tata la telefon si cand am inchis telefonul am simtit cum presiunea atmosferica a scazut brusc - cand presiunea atmosferica scada brusc, urechile tale se infunda din cauza presiunii, pentru cei ce nu stiu - si dupa a inceput. S-au trantit toate usile prin casa, geamurile, afara batea vantul foarte tare, totul s-a intamplat asa repede ca nu am avut cand sa inchid geamurile din casa. M-am speriat foarte rau. Chiar daca vantul incetase, ploa, tuna si fulgera foarte tare, iar eu fiind inca speriat, a fost si mai rau. De atunci mi-e teama. Nu mi-e teama de fulger, ci mai mult de tunet. Cand se aproprie o furtuna imi place sa merg la geam si sa ma uit cum se aproprie fulgerele, chiar daca teama ma cuprinde usor usor, iubesc fulgerele. Sunt extraodinar de frumoase. Mi-ar place sa pot sa dorm si eu libistit cand fulgera si tuna, sa ascult cu placere tunetul. Am incercat sa dorm cu castile in urechi si cu muzica, dar nu pot, oricat de incet as da muzica, tot mai bine e fara. Eu dorm si cu plapuma pana in cap, chiar daca tuna sau nu, eu asa dorm pentru ca asa ma simt bine, dar cand tuna incerc sa ma ascund sub patura dar mor de cald si transpir. Ce sugerati sa fac? Am aproape 16 ani si mie imi e frica de tunete. Ma gandesc sa merg la un psiholog, e ok? Nu vreau sa vad raspunsuri idioate, numai daca tineri neaparat sa aratati cat de "inteligenti" sunteti.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ai impresia ca esti singurul caruia ii este frica de furtuni din astea? si eu fac la fel, imi pun perna peste cap sa nu aud cum tuna

| Oston explică (pentru suntserios):

Nu am zis ca sunt singurul.

Răspuns utilizator avertizat
| VladGH a răspuns:

Te inteleg, eu si acum la 25 ani cind sunt tunete si fulgere imi am emotii si prefer sa stau cit mai in mijlokul casei happy. Eu am patit-o mai rau, la virsta de 15 ani mergeam pe drum si tot asa a inceput brusc un vint puternic si mi-a cazut peste mine o cgreanga de copac de ala ghimpos laughing, pe mine asta m-a speriat mai mult. Imi place cind ploua, tuna si fulgera dar prefer sa stau la adapost. La virsta ta cind mai vin asa momente ar fi bine sa dormi intr-o odaie cu parintii, asa te simti mai puternic/a si fara spaima. Dar asta o sa-ti treaca cu timpul, o sa cresti si n-o sa mai ai probleme.

| MGica a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie frica, atata timp cat nu stai afara cu un metal, conductor de curent, sau la geam cu un metal, fie chiar si in casa, nu ai ce sa ti se intample.
De ce zic de metale? Sunt cele mai bune conductoare de curent in cazul asta, risti foarte mult sa fii lovit de fulger daca te expui cu astfel de metale, nu este de joaca.
Tunetul este sunetul care se produce intre fulger si pamant, atunci cand fulgerul loveste pamantul. Nu este nimic inspaimantator. Eu unul iubesc sa dorm cand fulgera si tuna, e smecher. Stau la tara, iar aici cand tuna o data zici ca mi se crapa toata casa-n doua, asta pentru ca fulgerul a avut loc aproape. Nu ai nevoie de psiholog.

| casandru a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti fie frica deoarece nu tise poate intampla nimic.