| Alphacrow21 a întrebat:

Am avut o discutie aprinsa cu unul dintre bunii mei prieteni pe legatura homosexualilor, eu i-am spus ca nu am nimic cu ei, doar ca mie imi este jenă ca un cuplu GAY sa adopte un copil nu conteaza sexul.Ma deranjeaza faptul ca, acel copil nu sta intr-o familie de Femeie-Barbat ci Barbat-Barbat. Doamne fereste nu sunt incuiat la minte ca sigur o să dau de persoane cu IQ 200+. Ceea ce vreau sa spun pe scurt,sunteti de acord cu adoptia unui copil de un cuplu gay etc? Eu sunt de parerea ca nu,pentru ca acel copil o sa vada doi bărbați care se pupa,se alinta,nu am o problema doar ca e mi se pare mega ciudat sa vad asa ceva, voi ce parere aveti? Daca ma injurati sau altceva puteti sa ii dați drumu' ca o sa va raspund happy

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Într-un fel sigur i-ar fi mai bine decât prin orfelinate/case de copii unde-s batjocoriți, bătuți, nehrăniți necorespunzător etc.
Cred că atâta timp cât cei 2 păstreaza decența în preajma copilului e ok. Oricum nu cred prostia aia că o sa ajungă și el gay că are părinți gay, că doar is destule persoane gay provenite din familii hetero, ăia de ce nu-s hetero? Sexualitatea e înnăscută și nu prea ai cum s-o controlezi, doar eventual s-o reprimi.
Ar trebui bineînțeles să aiba întâietate persoanele hetero la adopție și eventual să li se dea și lor dreptu, din nou, cred că s-ar dezvolta mult mai ok așa decât într-un loc ca orfelinatu... Măcar ar avea un cămin unde să fie sprijiniți (moral și financiar) și iubiți. Eventual să fie supravegheați cu mai mare grijă și dacă au impresia că e copilul afectat în vreun fel de acest mediu să-l ia.

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt de acord dar nu in Romania. Copilul ala va fi pur si simplu linsat, va vi batjocorit in orice colt al acestei tari si va avea o copilarie nefericita din acest punct de vedere pentru ca asa sunt romanii, trebuie sa isi bata joc de cineva ca sa se simta bine.

| aXy99 a răspuns:

"sunteti de acord cu adoptia unui copil de un cuplu gay?"
Nu! Copilul invata prin imitatie, iar el va imita un comportament deviant dintr-un mediu ineluctabil.

| AC4S4 a răspuns:

Cea mai eficienta propaganda este cea care are in prim plan copiii. Daca ii cresti pe copii intr-o familie cu doi parinti homosexuali, nu va trebui nimeni sa-l convinga ca homosexualitatea nu este gresita, pentru el va fi foarte normala.

Deci, avem un efect. Un copil crescut cu doi parinti homosexuali va privi homosexualitatea ca fiind un lucru normal. Homosexualitatea e o dereglare hormonala. Da, homosexualii trebuie sa aiba aceleasi drepturi privind munca, trairea unei vieti ca persoana individuala. Dar nu trebuie trecut peste faptul ca homosexualitatea nu este naturala.

Mai apar si alte efecte. Un copil ar trebui sa aiba in viata sa atat parintele matern, cat si pe cel patern. Lipsa unuia se simte in caracterul sau. Gandeste-te ce ar face lipsa parintelui matern pe care il inlocuiesti cu inca un parinte patern. Se produce un haos pe acolo.

Observ ca in ultimul timp copiii nu mai prea au valoare.
Avorturile sunt acum dreptul femeii. Uciderea unei vieti nu mai conteaza.
Adoptiile sunt un drept al unui cuplu. Nu mai conteaza caracterul dezvoltat de copil, viata pe care o va avea.

Trebuie sa spunem clar: Intr-o familie nu pot exista doi tati sau doua mame. Referendumul din 2018 era foarte important si vedem asta tot mai tare in fiecare zi. Intr-o zi vom vrea ca acel referendum sa fi trecut.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Total de acord.
Daca pe parinti ii duce capul, vor sti sa-i explice de ce nu exista o mama si un tata.
Nu se va "molipsi" de homosexualitate. Va avea preferintele lui sexuale.
Unui copil ii trebuie afectiune, indiferent in ce familie e.
Daca ai sti cum e sa traiesti la orfelinat, poate ti-ai schimba parerea.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Tema de discuție "homosexuali" este mereu cu dus si intors. Nici eu care de obicei am o parere exactă despre subiectele pe care le abordez cand raspund, nu prea stiu ce sa zic. Uite cele două părți:

1. Pe de-o parte, homosexualii sunt oameni ca si mine si ca si tine. Nu au ales ei sa fie gay. Adica, nu te trezesti într-o bună zi si gandesti "Hmmmmm, ce zi minunata, de azi sunt homo."
Asta simt ei. Au sentimente ca toata lumea si asa cum tu nu te poti imagina sarutand un băiat și te si dezgustă gândul, asemenea si ei nu isi pot imagina o relație cu o fată. Prin urmare, ei nu ar trebui sa fie judecati pentru o chestie asupra căreia nu au niciun control. Stiu ca nu ii judeci si nu ai ceva cu ei insa pe principiul de mai sus, ar trebui sa aiba drepturi egale ca si noi, cum ar fi căsătoria și adoptia.

2. Pe de altă parte insa, un copil cu doi tătici are sa întâmpine cateva probleme. In primul rand, bullying. La scoala vor fi tinta a o gramada de glume proaste, tinand cont de faptul ca multi in ziua de astazi mai ales copii sunt in potriva persoanelor gay (le ia în ras, sunt dezgustați de ele si le resping). Adica, de cate ori nu s-a auzit insulta "Ba da ce gay esti" sau "arati mai gay decat Cristi din Banat happy ".
In al doilea rand, copilul acela are sa creasca intr-un mediu in care bărbații se sărută între ei și de aici se pot intampla sou chestii. Una, copilul va deveni si el gay fara a avea o alegere, ca doar asa a fost crescut si a doua, copilul va deveni un copil mai deschis la minte care acceptă persoane indiferent de orientarea sexuală.

Eu unul sunt undeva intre aceste doua păreri. Stai linistit ca nu te înjur. Eu înjur lumea atunci cand isi exprima opinia intr-un mod jignitor sau nepoliticos. Tu ai spus doar ce crezi.

Sper ca ti-am dat o temă buna de gândire.
big grin

| Alphacrow21 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Multumesc ca ti-ai luat timp sa scrii! Tema pe subiectul acesta cum ai spus si tu e pe dus si intors! O seara buna!

| 拉维尼亚 a răspuns:

Sunt foarte de acord, pentru că până și într-o familie gay acel copil va crește mai bine decât la orfelinat, cel puțin în România. Adică acei gay sunt niște oameni deschiși la minte, ii vor explica copilului genul lor de relație și îl vor îndruma să aleagă ce vrea el în viață. Și chiar dacă copilul va vedea diferite gesturi gay, tot e mai bine decât să fie bătut, abuzat, neiubit, neglijat, influențat deanturaje rele sau să ajungă victima alcoolismului și al drogurilor în orfelinat.

| Horus35 a răspuns:

Da.