| OoBunnyoO a întrebat:

Recent am vazut ca s-au tot postat intrebari referitoare la gay. Am si eu o intrebare adresata tuturor celor care sunt impotriva gay-lor. Spuneti ca stilul de viata al persoanelor gay va dezgusta. Va dezgusta ideea de contact sexual intre doi barbati, desi nu va pune nimeni sa va imaginati aceste lucruri. Totusi, o faceti nesiliti de nimeni. Sunteti dezgustati de doi barbati care se iubesc si vor sa isi intemeieze o familie. Sunteti dezgustati de acesti oameni care trec prin numeroase testari pana cand reusesc sa adopte un copil si pentru care vor depune mult mai mult efort, decat zecile sau sutele de familii formate din parinti alcoolici care isi maltrateaza si isi abuzeaza copiii. Pentru acestia din urma nu simtiti atat de mult dezgust. Trecand mai departe. As vrea si eu sa stiu cum ideea de doi barbati care intemeiaza o familie sau doi barbati sarutandu-se in public este mai dezgustatoare pentru voi decat toate vedetele care apar pe sticla si promoveaza incultura. Pentru "vedetele" de tip Bianca Dragusanu (nu stiu daca i-am scris numele corect) sau Gabriela Crudu (parca Gabriela o chema) nu simtiti niciun fel de repulsie? Vulgaritatea prezenta constant in presa pare sa nu va deranjeze atat de mult cat va deranjeaza ideea ca doi barbati pot fi un cuplu. Emisiunile de tip "Burlacita" sau "Burlacul" in care un tip sau o tipa sta si se saruta sau si-o trage cu nu stiu cati tipi/tipe in cateva saptamani la televizor va place, dar doi barbati care se saruta va deranjeaza? Sau Next Top Model, Insula Iubirii, Mireasa pentru fiul meu si majoritatea emisiunilor de genul asta care sunt pline de certuri de mahala si incultura. Nu va deranjeaza nici macar un pic ce fel de modele promoveaza acestea pentru copiii sau viitorii vostri copii? Dar va sperie ca la un moment dat va trebui sa explicati copiilor de ce doi tipi se saruta? Cum puteti sa va simtiti mai ofensati de doi barbati care isi vad de treaba lor, tinandu-se de mana sau sarutandu-se, dar nu va simtiti ofensati de toti dubiosii sau perversii care se iau de fete pe strada si urla tot felul de perversitati sau incep sa le insulte daca nu le raspund la apelativele minunate de genul "pisi"?

Pe scurt, intrebarea mea ar fi: cum puteti sa nu aveti nicio reactie la toata vulgaritatea care este mult mai ofensatoare (mai ales la noi in tara) pe care o vedem zilnic peste tot, dar sa va simtiti atat de ofensati de niste oameni care isi vad de treaba lor si nu vor decat sa isi traiasca viata asa cum simt?

P.S. Si cei care nu sunt homofobi sunt invitati sa se alature convsersatiei. (Daca doresc, evident).

33 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu am nimic împotriva lor, sincer. Dar, Dumnezeu a lăsat un bărbat și o femeie, nu doi bărbați. Din câte am văzut, homosexualii sunt mult mai liniștiți.
Nu ar trebuie să fie jigniți dacă se simt atrași de același sex.

| T0T a răspuns:

În unele situații este o alegere, unii sunt în căutare să experimenteze cât mai multe lucruri, asta ca un răspuns pentru unul dintre cei care au răspuns aici, deoarece mă cam ignoră lumea în ultimul timp.
În alte situații este o malformație a creierului. Asta e o teorie, nu prea avem certitudini.
Fiecare ar trebui să fie liber să aleagă ceea ce face atât timp cât nu se expun cum fac acești indivizi pe la paradele lor gay. Ceea ce văd acolo este abominabil.

| LoveSleep a răspuns:

"Sunteti dezgustati de doi barbati care se iubesc si vor sa isi intemeieze o familie. Sunteti dezgustati de acesti oameni care trec prin numeroase testari pana cand reusesc sa adopte un copil si pentru care vor depune mult mai mult efort, decat zecile sau sutele de familii formate din parinti alcoolici care isi maltrateaza si isi abuzeaza copiii."
Glumești, nu?
N-am absolut nimic cu ei, asta până când vine vorba de adoptarea unui copil. Ție chiar îți surâde ideea? Cred că acel copil o să se simtă foarte bine la ședințele cu părinții, sau la cine știe ce alte evenimente. În plus, șansa ca el să fie gay la rândul său este de 95%, pentru că n-o să ia exemplul meu, nu eu o să-i dau o educație. În 30 de ani o să avem o țară plină de homosexuali.

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

Daca oamenii nu ar fi atat de repede sa ii judece pe ceilalti, daca comunitatea ar avea mai putine prejudecati nici copiii lor nu s-ar simti prost. La noi in tara bineinteles ca se vor simti prost, pentru ca vor merge la o sedinta cu parintii si toata lumea se va uita la parintii lui, isi va da coate si isi vor sopti diverse lucruri (asa in cel mai bun caz). Ceea ce indica faptul ca este o problema de mantalitate.
Cat despre sansa ca el sa fie gay, sunt curioasa de unde ai venit cu numarul asta avand in vedere ca exista foarte putine studii facute pe subiectul asta fara rezultate concludente. Insa eu iti pot spune din experienta mea personala, cunosc trei cupluri de acest gen (2 homosexuali, 1 lesbience) si copiii nu par sa impartaseasca preferintele sexuale ale parintilor.
Daca ar fi sa mergem dupa logica ta, si anume ca toti copiii copiaza atitudinea parintilor, asta ar inseamna ca (mai ales dupa perioada comunista) nu ar mai trebui sa existe niciun roman gay. Caci nimeni din tara nu a fost crescut de familii gay, dar totusi romani gay exista.
Si nu, nu este vorba de prostie, este vorba de o atractie pe care nu o poti controla. Asa cum pe tine te atrag un anumit fel de tipe/tipi (nu stiu daca esti fata sau baiat), pe unii ii atrage altceva.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mi-am spus doar părerea.
Dacă tu ai dreptate, crede-mă că nu mă deranjază.

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

Una este sa iti spui opinia si alta este sa iti formezi opinia pe numere complet inventate. A spune 95% din familiile gay formeaza copii gay nu este o opinie, ci este inventarea unui numar statistic care nu are nicio legatura cu realitatea, doar pentru a sustine o opinie.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ar trebui să mă sinucid acum sau să-ți cer scuze sau să fac niște cadouri cuplurilor de gay din zonă?
Spune-mi rapid care din astea 3, să terminăm odată.

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

Chiar nu este nevoie sa devii defensiv. Nu m-am luat de opinia ta, ci pur si simplu am facut o observatie referitoare la argumentatia ta. Fiecare este liber sa aiba propria opinie, dar cand opinia respectiva este bazata pe informatii care nu exista este altceva.
Oricum nu este nevoie sa faci nimic pentru mine. Important este sa invatam din greselile noastre.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu prea am chef să învăț, tocmai ce-am terminat variantele de bac la geografie.
Dar ție, îți urez spor.

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

Stii este o vorba care mie personal imi place destul de mult si suna cam asa: "Niciun magar nu isi va lovi copita de doua ori in aceeasi piatra".
Si cand stau sa ma gandesc ca variantele la bac sunt doar o zecime, daca nu si mai putin, din cat vei avea de invatat pe parcursul facultatii. Asta daca vrei sa dai la una, evident.
Mai era un citat despre aroganta, mandrie, prostie si raspunsuri copilaresti, dar pe acela nu il voi spune. Este un pic obscen si atunci chiar te vei avea motive sa te simti ofensat.
Cat despre mine, eu la 17, 18 ani stiam deja ca a scoate informatii din pantaloni (ca sa nu zic de altundeva) nu le face adevarate. Se pare ca educatia romaneasca chiar o duce din ce in ce mai rau.

Apropo stiai ca 95% dintre persoanele cu intoleranta fata de homosexualitate pica bacalaureatul la geografie? In ritmul asta in 30 de ani Romania va ajunge plina de analfabeti care se vor pierde in propriile orase.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

N-o lua așa personal, nu te stradui așa tare. Cred ca n-ai terminat sesiunile(daca mai ești la facultate sau ai ajuns acolo) și n-aș vrea sa dai tot ce poți aici. Trebuie sa-ți pastrezi neuronii relaxați, nu-i chinui prea tare.

Nu prea apreciez eu homosexualii, dar știu sa apreciez altceva:
Tot respectul pentru ultima parte.

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

A fost cumva prea mult pentru tine? Nu-i de mirare ca nu o duci prea bine cu toleranta, avand in vedere ca o astfel de conversatie ti se pare deja a fi un efort. Cat despre neuronii mei, stai linistit, sunt obisnuiti cu discutii aflate la cu totul alt nivel. Discutii in care argumentele si datele oferite drept argumente sunt ceva mai mult decat simple idei fanteziste.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

N-a fost prea mult pentru mine, stai liniștită. Cu toleranța stau genial, iar legat de efort, nu mă străduiesc nici să gândesc prea mult. Totuși, observ că tu o faci, deoarece îmi tot dai flash-uri cu privire la subiectul de mai sus care pur și simplu nu mă interesează.
Nu știu care e problema ta și nu mă pot hotărî dacă ești una din tipele alea care țin să aibă mereu dreptate, sau dacă ideea de "homosexualitate" îți surâde mai tare decât aș fi crezut.

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

Observ cat de genial stai cu toleranta.

Este amuzant sa vad ca si dupa toate aceste "flash-uri" nici acum nu ti-ai dat seama ca motivul pentru care ti le-am dat nu a fost opinia pe care o ai, ci argumentatia proasta. Cat despre efortul depus, macar acum ai o scuza. Caci ar fi fost aproape trist sa fi depus un efort si chiar si dupa toate aceste "flash-uri" ale mele tot sa nu fii capabil sa pricepi de ce ti-am comentat la raspuns. Desi, simplul efort pe care il faci citindu-mi raspunsurile ar fi trebuit sa fie de ajuns pentru a intelege ce iti spun, avand in vedere ca a trebuit sa ma repet de cateva ori. Au mai fost persoane pe aici care au spus ca prefera familiile traditionale sau care prefera cuplurile formate dintr-un barbat si dintr-o femeie pentru ca asa i-a lasat Dumenezeu si nu le-am comentat nimic. Desi nu sunt religioasa si nici nu sunt o fana a traditionalismului. Dar astea sunt opinii. Si de opinii nu ma iau. Insa ma iau de statistici si numere inventate. Uneori unii oamenii nu prind ironiile si subtilitatile, dar am zis-o si ad litteram de vreo cateva ori. Acum chiar incep sa ma intreb ce copii iau bacalaureatul zilele astea.

Nu stiu exact care parte este mai amuzanta, faptul ca nici acum mesajul meu nu a ajuns la tine sau faptul ca sustii ca subiectul nu te intereseaza, desi ai intrat si ai raspuns de bunavoie si nesilit de nimeni intrebarii mele, raspunsurilor mele si chiar comentariilor date de ceilalti useri.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eu am răspuns pentru că nu aveam ce face și pentru că voiam să-mi spun părerea. Nu-mi pasă de ei, dar sunt contra pentru adoptarea unui copil. Am inventat un număr, doar să-mi susțin opinia și s-o întăresc. Evident, am exagerat și nu am nicio dovadă a ceea ce am spus, n-am niciun studiu în spatele acestui număr, am zis și eu așa, să mă aflu în treabă. (cred c-ai avut un mic org.asm acum)
Ceea ce mă amuză e faptul că te-ai ambalat așa, când puteai să mă ignori liniștită.
Care e faza cu bacalaureatul ăla? Faptul că am spus numărul ăla la întâmplare, mă aruncă direct în categoria idioților?
Uită-te la ce am zis după primul tău răspuns. N-am avut nici măcar o frază în care îmi susțineam opinia din simplu motiv că nu îmi pasă de ei sau de tine, nu vreau să-ți demonstrez nimic. Am continuat să răspund doar pentru că mă amuză insistența ta. Cum am zis mai sus, nu știu dacă vrei neapărat să-mi demonstrezi că ai dreptate, sau faci parte din categoria mult iubită și apărată de tine.

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

De regula oamenii care nu sunt interesati de un subiect nici nu isi formeaza pareri despre subiectul respectiv, pentru ca aleg sa il ignore. Unui om caruia nu ii pasa de fotbal nu se va incepe sa vorbeasca despre care echipa este mai buna, pentru ca nu va avea nicio parere, pentru ca nu ii pasa. Si in niciun caz nu se va baga in discutii despre fotbal pe un site ca TPU unde sunt o gramada de alte conversatii de unde poate alege.
Cat despre faptul ca recunosti ca ai gresit. Ti-am zis ca nu ma intereseaza. Eu ti-am spus ca este bine sa invatam din greselile noastre, iar tu ai venit cu raspunsul complet ridicol si copilaresc "nu am chef sa invat din greselile mele", doar de dragul de a avea ultimul cuvant. Asta te tot arunca in categoria idiotilor. Plus raspunsurile de genul "nu imi pasa subiectul de fata, nu imi pasa de gay, nu imi pasa ce zici", dar actiunile tale spun cu totul altceva. Dupa cum spuneam, oamenilor cand nu le pasa de ceva anume, aleg sa ignore acel ceva. Daca la 17, 18 ani te comporti ca un copil de 10 ani si daca asta este mentalitatea medie a adolescentilor din tara, ma bucur ca mi-am continuat studiile in afara.
Nu stiu exact de unde ai dedus tu ca am sarit ca arsa. Eu ti-am facut o observatie spunand pe un ton neutru ca a inventa numere pentru a-ti sustine opinia este foarte pueril. Una este sa zici "eu cred ca 95% dintre copiii crescuti in familiile de gay ajung gay" si alta este sa faci o afirmatie general valabila bazata pe numere ireale, cum ai facut-o tu. Un comentariu care ar portretiza exact ce inseamna a sari ca ars ar fi : "Si ce vrei sa fac acum? Sa ma sinucid? Sa iti cer iertare sau sa le fac cadouri gay-lor in apropiere?". Sper ca il recunosti. Si nu stiu exact cum de nici acum nu ai observat, dar in comentariile mele nu am facut nicaieri referire la opinia ta. Nu stiu exact unde tot vezi asta. Si asta te arunca in borcanul cu idioti.
Cat despre mine si de ce continui sa iti raspund. Ei bine, subiectul ma intereseaza iar intrebarea este la categoria "Conversatii". Fac conversatie pe un subiect care ma intereseaza. Nu vad rostul confuziei tale. Oricum atitudinea mea este mai normala decat a unei persoane care sustine ca nu ii pasa si totusi continua sa raspunda. Dar din nou, vorbesc cu acelasi copil care spune "nu am chef sa invat din greselile mele pentru ca vreau sa am ultimul cuvant si oricat de stupid as suna, tot o voi spune". De asemenea unul dintre hobby-urile mele sunt dezbaterile. Fac parte de ceva vreme intr-un club de dezbateri, iar de regula in cluburile de dezbateri vei gasi oameni foarte buni. Asa ca oamenii ca tine sunt ca o comedie proasta printre zeci de filme bune. Uneori ai nevoie si de comedii proaste. Sunt pana la urma, o gura de aer proaspat. Iar cand voi gasi pe cineva care are asemenea potential nu il voi lasa sa plece pana nu il scot din sarite. Stiu, ar trebui sa imi gasesc si ale hobby-uri.
De asemenea nu stiu exact ce incerci sa faci cu acel paragraf pe care il tot repeti. Fie vreau sa iti demonstrez ca am dreptate (am facut-o deja, de la primul comentariu), fie sunt pe invers. Ar trebui sa ma simt lezata de asta? Nu sunt pe invers, insa si daca as fi, nu m-as simti lezata, pentru ca dupa cate observi sunt pro-homosexulitate si traiesc intr-o tara unde mariajul dintre persoanele de acelasi sex este legal de foarte multi ani. Cred ca va trebui sa mai lucrezi la atacurile tale. Insa faptul ca incerci sa folosesti homosexualitatea drept o insulta, atacandu-ma cu ea, portretizeaza perfect nivelul tau de toleranta si imi arata cat de deschis esti la minte.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

laughing)
Mi-a părut bine

| OldSoul a răspuns:

Fiecare om are dreptul la un partener, daca e de sex diferit sau nu e alegerea lui.
Nu judec, nu critic, cum ai spus si tu exista si lucruri mai grave care sunt trecute cu vederea.
Fiecare trebuie inteles, inmaiales ca intre persoanele gay chiar exista sentimente, astfel incat ajung sa invinga fiecare obstacol, acele sentimente care cu greu se gasesc si intr-un cuplu normar.

| RainmakerX a răspuns:

Buna!
Vezi tu,nu a zis nimeni ca avem ceva cu acesti oameni,din contra sa faca ce vor cu viata lor.
Eu unul nu deschid televizorul decat pe stiri... sau pe nat geo wild/history. Ma uit numai la anime-uri in rest, pe tableta.
Deci parerea mea este ca nu sunt atat de scarbosi incat sa-ti intorci privirea cand ii vezi si toate cele dar treaba este ca suntem prea putini care credem asta, intelegi? Mult mai multi oameni sunt homofobi... In alte tari este ok, dar la noi, care inainte de 89 era situatia care era (stiu ca nu am dreptul sa vorbesc intrucat nu eram nascut in 89 dar na...) Unde bat? La noi ideea aceasta a ajuns un pic mai greu. Oamenilor le e frica de ceea ce nu pot intelege si ii marginalizeaza. Copiii vad la parinti cum se comporta fata de acesti oameni si fac la fel si tot asa.

Nu am nimic cu ei,sa faca ce vor cu viata lor din partea mea. De asemenea este chiar un lucru bun sa adopte un copil si toate cele. Respect pentru asta, doar ca unii,printre care si eu suntem un pic mai traditionalisti si preferam sa ne intemeiem o familie cat de cat normala,ma intelegi?

In legatura cu adevarata intrebare...
Cu vulgaritatea de la TV s-a obisnuit toata lumea, este ceva la ordinea zilei.
Lumea este tentata sa se sperie si sa judece decat lucrurile care li se par straine sau bizare si pe care nu le pot intelege, precum aceasta chestiune.
Atata timp cat sunt linistiti (ceea ce sunt ) si isi vad de treaba lor atunci lumea nu ar trebui sa aiba nimic cu ei.
Este alegerea lor, chiar daca este una proasta. Numai ca stii cum e, babele acelea traditionaliste trebuie sa inceapa sa barfeasca pe la colt de strada "Cum sa vada nepotii nostri una ca asta" si de aici porneste totul.

Concluzia este ca vulgaritatea de la TV este la ordinea zilei si nu ai ce sa-i faci.
Deci nu avem nimic cu acele persoane dar preferam sa ramanem intr-o limita a traditionalului.
Succes!

-Blytz-

| syd2 a răspuns:

Buna!
Sunt impotriva acestor relatii din cauza ca sunt crestin. Nu vreau acum sa spun tot ce am de zis ca s-ar intinde pe multe randuri dar voi spune scurt ca sunt de parerea ca astfel de oameni adica gay au aparut din cauza unor deficiente psihice. Iar la TV niciodata nu am vazut postari adecvate de aceea nici nu ma mai uit la TV. O zi buna.
Semnat Putin Vodka 228

| pufulescu a răspuns:

Nu am nimic impotriva ceea ce fac doi barbati sau doua femei in pat, in intimitatea domiciliului! Homosexualitatea este legala si asa trebuie sa ramana... dar atat!
Sunt CONTRA exact a ceea ce FACI TU aici, si anume propaganda homosexuala! Este un act cu scopuri ascunse, copiat din 'cultura' actuala din tarile vestice si anume sublinierea unicitatii unei / unor persoane, prezentarea cu mare galagie, vaicareli nejustificate si comparatii din cele mai batatoare la ochi a preferintelor sexuale in scopul de a obtine privilegii. Pentru ca asta vor homosexualii prin aceasta propaganda, PRIVILEGII, fiindca drepturi au deja.

Daca te intreb acum : ce vrei sa spui de fapt cu acest text, cata vreme homosexualitatea este legala... nu vei stii sa raspunzi!

| OoBunnyoO explică (pentru pufulescu):

Intrebarea mea nu este propaganda homosexuala. Intrebarea mea este un feedback la raspunsurile pe care le-am vazut la niste intrebari precedente pe TPU, raspunsuri extrem de homofobe, care, pe mine cel putin, m-au iritat. Unele dintre ele chiar au fost sterese de admini avand in vedere ca "au disparut" peste noapte. Probabil ca daca nu ar fi fost atat de multe raspunsuri de genul asta nu as mai fi pus intrebarea. Asa ca in cazul de fata, cred ca intrebarea este orice, dar nu "o vaicareala" nejustificata.
Drepturi au, dar nu la noi in tara. La noi in tara casatoria dintre persoanele gay nu este legala, asa ca nu stiu exact despre ce privilegii vorbesti. La noi in tara inca nu au aceleasi drepturi ca in tarile vestice, inca.
Cat despre ceea ce vreau sa spun cu acest text si imi pare rau ca nu ai inteles exact, este faptul ca oamenii, mai ales la noi in tara, se confrunta cu alte probleme care "ard"(in sensul ca ofenseaza), mai mult decat casatoria dintre gay, dar par sa nu aiba o opinie atat de puternica. Nu am vazut nimeni sa o numeasca pe Bianca Dragusanu o femeie bolnava psihic si instabila care nu ar trebui sa existe, dar asta este unul dintre comentariile referitoare la persoanele gay (care nu mai apare) la intrebarea precedenta pe care am mentionat-o. Daca intrebarea mea ar fi o propaganda nu ar fi propaganda homosexuala. Ar fi o propaganda pentru openmindess si atat. Pentru ca foarte multe din raspunsurile pe care le-am citit dau dovada de o lipsa a informatiei sau a logicii care pur si simplu duc la o gandire defectuoasa. Si personal, ma deranjeaza sa vad cum unii oamenii trebuie sa fie respinisi sau considerati bolnavi sau anormali cand singurele argumente pe care le dau unii sunt "imi este scarba sa ii vad/sa imi imaginez cum se saruta". Este vorba de o mentalitate bazata pe nimic altceva decat prejudecati nefondate prezenta la noi in tara in cazul multor subiecte nu numai referitoare la comunicatea gay. Iar asta este de fapt ceea ce ma deranjeaza si la asta se referea intrebarea mea. Am luat acest exemplu cu persoanele gay pentru ca l-am tot vazut aparand pe TPU, caci daca ar fi fost sa iau toate chestiile pe care le gasesc cu susul in jos in mentalintatea romanilor, pai cred ca nu mai terminam. Iar daca intrebarea mea promoveaza si drepturile persoanelor gay pentru ca s-a intamplat sa ii aleg pe ei drept exemplu... well, so be it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipocrizia homofobilor e mare. si pana sa vina cineva cu " cine se uita la ele, ca sunt emisiuni de rahat", daca nu aveau vizualizari "muareau" de mult acele emisiuni de rahat, deci da, multi se uita dar nu spun. cat despre " 2 barbati vor un copil" multi religiosi mor pentru ca vezi domne ei "transforma" copilul in gay dar ce pretentii ai de la niste maimute sa inteleaga ca a fi gay nu e o alegere sau o boala.

| OoBunnyoO explică (pentru anonim_4396):

Asa este. Sunt perfect de acord cu tine. Dar poate va veni cineva cu un raspuns mai interesant. Daca va raspunde cineva indeosebi dintre persoanele carora le este adresata intrebarea. laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident că nu e o alegere sau o boală.
E doar pură prostie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Pe tine ar trebui sa te preocupe ca tara va fi plina de tigani in 30 de ani, persoanele gay sunt ultima ta problema laughing. cel putin pana acum am intalnit numai persoane de treaba / inteligente (gay) macar de ar fi asa jumate din tiganii din Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copil are nevoie atat de un model feminin cat si de un model masculin de-aia nu e bine ca homosexualii sa adopte. Cunosc un tip care a crescut fara tata si care a ajuns un degenerat. Asta se intampla cu aproape toti copiii care nu au un mediu normal de viata. Nu mai incuraja homosexualitatea! E si o moda nu stiu exact in ce masura dar este! Gandeste-te la filmele americane unde se promoveaza chestia asta. Citeam candva un articol ca americanii au reusit sa-si schimbe parerea despre homosexuali in doar 10 ani din cauza hollywood-ului. De ce esti atat de binevoitoare cand vine vorba de familia homosexuala iar familiei traditionale nu-i acorzi niciun interes? Crezi ca asta e problema societatii actuale, ca nu au homosexualii drepturi? Si daca tot ai pomenit de vulgaritate, de ce nu incerci sa faci ceva in legatura cu asta mai intai? Doar promovarea inculturii la TV e o problema mai grava, nu? Plus ca mai e si chestia ca nu e normal. Nu mai spuneti ca exista homosexualitatea si la animale ca ala nu e un argument valid. Suntem oameni, nu animale. Violul e si la animale dar asta nu inseamna ca e normal. Eu zic sa va ganditi mai bine la asta.
Inca ceva. Stiu ca o sa sariti toti ca vai, vezi doamne, sunt homofob. Nu sunt homofob. Nu sunt genul ala de persoana care ar gaza toti homosexualii de pe planeta. Sunt doar traditionalist.

| OoBunnyoO explică (pentru anonim_4396):

La un singur lucru iti dau dreptate si anume ca un copil are nevoie de un barbat si o femeie. Pentru ca un baiat nu va avea foarte multa indrumare din partea a doua femei sau invers. Insa, din cauza asta doi homosexuali vor citi mai mult si se vor documenta mai mult pentru a umple acel gol, avand in vedere ca de la bun inceput depun mai mult efort pentru a avea un copil.
Cat despre faptul ca nu acord atentie familiilor traditionale. Nu stiu exact de unde ai dedus ca nu acord nicio importanta familiei traditionale. Am spus exact opusul. Oamenii au opinii foarte puternice impotriva familiilor gay, dar nu au opinii atat de puternice impotriva parintilor abuzivi. Am spus exact ce ai spus si tu. Intrebarea mea nu se refera numai la drepturile homosexualilor, ci si la standardele noastre care sunt cu susul in jos. Oamenii pun atat de mult efort in opiniile lor indreptate impotriva gay-lor si ignora alte probleme mult mai importante, precum familiile traditionale cu parinti abuzivi sau incultura. In loc sa isi canalizeze aceasta energie negativa impotriva gay-lor, nu ar trebui sa o canalizeze impotriva altor lucruri mult mai "arzatoare"? Nu vezi pe nimeni care sa zica faptul ca toata incultura ar trebui sa arda, dar vezi oameni care zic ca persoanele gay ar trebui sa arda.
Cat despre incultura, eu mi-am facut treaba mea. Nu mai ma uit la televizor de ani buni si am renuntat sa mai fac rating la toate emisiunile de prost gust. Daca toti oamenii care se opun impotriva casatoriilor dintre homosexuali, s-ar opune cu aceeasi vehementa impotriva inculturii, cred ca am trai intr-o tara mai civilizata. Asta am vrut sa subliniez in intrebarea mea. Imi pare rau ca nu a fost inteleasa cum trebuie.

Si faptul ca homosexualitate exista si la animale este un argument pentru mine, pana acum este un argument destul de valid. Nu stiu exact de ce vorbesti de viol in cazul animalelor. Din cate stiu eu, studiile facute pe animale, referitoare la activitatea lor sexuala nu sunt concludente. Unele spun ca in timpul reproducerii simt placere, altele spun ca nu. Nu se stie exact. Insa, teoretic avand in vedere ca toate animalele au o perioada de reproducere si femelele in general tind sa caute compania masculilor in perioada de reproducere si chiar aleg masculii pe care ii doresc, nu stiu exact la ce anume te referi cand mentionezi "viol". Poate ne gandim la doua lucruri diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Cum spuneam, un copil are nevoie si de o mama si de un tata. Ajungand la perioada pubertatii, au nevoie de indrumarea unui anumit parinte. La o fata de exemplu cand ii vine menstruatia mama trebuie sa-i dea sfaturi. Dar aici nu e vorba numai de asta. Gandeste-te, daca un baiat ar avea ca parinti doua femei nu crezi ca l-ar afecta asta pe viitor? Ba da. Un copil e delicat din toate punctele de vedere si orice actiune din aceasta perioada ii poate afecta dezvoltarea. Si nu ma refer ca poate deveni la randul sau homosexual (desi nici acest lucru nu e exclus deloc) ci genul ala bleg, tont, retardat. Poate exagerez dar asa vad eu lucrurile. Pur si simplu nu cred ca un copil poate deveni un adult normal fiind crescut de doua persoane de acelasi sex. Daca tot spui ca problema inculturii este mai grava decat lupta asta impotriva homosexualitatii de ce nu pornim de-aici? Uite, eu personal nu cred ca legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex ar aduce vreun beneficiu societatii. Si nu mi se pare ca tarile care au introdus aceasta lege se pot numi civilizate. Motivele le-am mentionat mai sus.

| OoBunnyoO explică (pentru anonim_4396):

Da, la partea cu parintii ai dreptate, dar eu cred ca poate fi rezolvata prin documentare, iar doi parinti gay probabil ca vor compensa lipsa experientei prin documentare.
Asta am si spus ca lumea ar trebui sa se focalizeze mai mult pe lupta impotriva inculturii, decat asupra casatoriilor gay. Incultura afecteaza mai mult societatea, decat legalizarea casatoriilor dintre persoanele de acelasi sex. Cred ca pana aici ne-am contrazis asupra aceluiasi lucru. laughing
Insa unde suntem in dezacord, este faptul ca eu cred ca legalizarea casatoriilor dintre persoanele de acelasi sex, afecteaza mult mai putin cultura si evolutia societatii (de aceea ar trebui sa fie legalizate), decat toate non-valorile promovate la televizor, care ar trebui sa fie incet incet eliminate. Si totusi lumea este mult mai inversunata impotriva casatoriilor intre persoanele de acelasi sex (care afecteaza mai putin societatea), decat este impotriva inculturii si a altor probleme cu care ne confruntam.
Cat despre tarile care au introdus aceasta lege, aici tind sa te contrazic. Pentru ca locuiesc de cativa ani intr-o astfel de tara si la televizor sunt mai putine tipe gen Bianca Dragusanu si mai putine emisiuni de scandal, de genul Insula iubirii. Pe strada vezi mai putine pitipoance si mai putini dubiosi care se iau de tine. Iar lumea in general te lasa in pace, nu asteapta sa faca misto de tine daca te prinde pe picior gresit si nu chicoteste sau sopteste in spatele tau daca arati un pic altfel. Nu stiu daca asta are legatura neaparat cu aproparea casatoriilor dintre persoanele de acelasi sex, probabil ca nu. Dar sigur are o legatura cu o mentalitate mai deschisa si mai lipista de prejudecati. Nu stiu, poate pentru unii lipsa prejudecatilor este un lucru opus civilizatiei, poate este o problema de perspectiva. Dar eu stiu ca ma simt mult mai bine atunci cand ies pe strada si nu ma gandesc ca la colt sta cineva gata sa strige in urma mea "Proasto, strambo, graso, schiloado" pentru ca am refuzat sa ii dau numarul meu de telefon. Ceea ce mi s-a intamplat de nenumarate ori in tara si nu numai mie, ci tuturor prietenlor mele, iar aici nu mi s-a intamplat absolut niciodata. In doi ani de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt cretin si sunt impotriva casatoriilor gay.

| GoldandSilver a răspuns:

Sunt total de acord cu tine si vreau sa tragem un semnal de alarma ca sa nu se mai promovezi prostia!

| LupSinguratic a răspuns:

Sunt de acord cu tine. De asemenea am și eu o întrebare pentru homofobi. De ce atunci când aflați că cineva e gay, imediat începeți să-l condamnați de parcă e vina lui că e gay? poate că nici nu este alegerea lui! nu a fost alegerea mea să-mi distrug relația cu cel mai bun prieten al meu îndrăgostindu-mă de el.