| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am ceva lant de aur care arata oribil, parca e de cocalari, il am de cand eram pustan. Vreau sa- l vand la amanent. E diferenta de pret intre a da la amanet ceva cu dobanda si a vinde ceva la amanet. Vreau sa stiu si un pret asa aproximativ, stiu ca difera de la amanet la amanet. e vorba de 14k si contine si aur alb.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pretul unui gram de aur de 14k poate varia de la un asa zis patron de amanet la altul, care de fapt cu totii sunt niste "snapani de comercianti", care urmaresc doar profitul. In astfel de cazuri se testeaza piata in vederea compararii pretului oferit de cat mai multe astfel de unitati de amanetare. Succes.