| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Cum imi pot calcula pretul unui electrocasnic(aproximativ, ca stiu ca difera preturile ) de acasa cand vreau sa ma duc sa-l bag la amanet?
De exemplu am un Ultrabook 2in1 ASUS.am dat 2650lei.Pretul pe net este de 2499lei pe majoritatea siteurilor.
Cum ma pot folosi de informatia asta sa stiu macar aproximativ cat iau la amanent pe el?(plus informatia ca-l scot nu-l las acolo si il bag pentru maxim 1 luna)Multumesc

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Calculul ti-l fac cei de la casa de amanet. Daca nu-ti convine calculul, e problema ta.

| Atotstiutorul a răspuns:

Daca il lasi la 1 luna la amanet o sa iti ofere undeva la 30-35% din valoarea medie si reala a lui spre vanzare sh, faptul ca pe net e 2499 nu reprezinta valoarea lui reala, e un produs sh, la amanet pe o luna o sa iti faca o oferta de max 10mil, daca il vinzi o sa iti ofere 14-15mil. sa ne spui la ce amanet ai fost si cat ti-a oferit

| Brizbriz a răspuns:

Un laptop, ORICE LAPTOP, cand a ajuns la tine, al tau, chiar daca nu ai desfacut cutia, automat, scade pretul la jumatate pentru ca devine SH

| Mirel4412 a răspuns:

Clar nu e in interesul lor sa-ti dea bani multi, indiferent de produs. Eu cred ca-ti dau 1500 maxim pe el

| Trixt3r a răspuns:

Cel mai probabil cei de la amanet vor face o oferta de 30-40% din valoare produsului, din cate stiu eu, nu exista o regula pentru asta si difera de la caz la caz.