| R4zvyyy a întrebat:

Salut, am facut si eu o prostiuara pe la scoala si mi-a facut proces-verbal. Imi recunosc vina si problemele pe care le-am facut, dar intrebare e: Are voie profesorul care mi-a facut procesul verbal sa ameninte clasa cu note mici sa semneze procesul verbal ca 'martor'? Daca da doresc si eu propozitia in legea din Romania, multumesc!

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

In mod normal nu are voie sa ameninte pe nimeni sa semneze ca martor. Maxim are voie doar sa intrebe daca doreste cineva sa fie martor. Eu in locul unuia dintre elevi, daca ma ameninta sa ma pun martor, ieseam din clasa frumos, fara scandal, si sunam la politie daca puteam sa rezolv problema in modul asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca are voie, odata ce a fost martra toata clasa si s-au codit sa nu semneze.

| sierra1 a răspuns:

" Are voie profesorul care mi-a facut procesul verbal sa ameninte clasa cu note..."

cu note nu dar cu o lucrare "trăznet", cred că da

| dullcat a răspuns:

Nu, nu are voie.Notele se pun pe invatat si atat.

| R4zvyyy explică:

Cer T/C