| Marinescu9229 a întrebat:

Salut am împlinit vârsta de 15 ani și as dori sa lucrez ceva oare ce as putea?

9 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

La un fast food, ospătar, ajutor de bucătar, livrator de mâncare, promoter de produse, împarți pliante, chiar si la un supermarket sa pui marfa pe raft, etc

| Marinescu9229 explică (pentru Madaxo97):

Și pot chiar și la Kaufland?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Marinescu9229):

Depinde daca fac angajări la magazinele din orașul tau, si iți trebuie acordul părinților neapărat pentru ca nu ai nici măcar 16 ani. Te duci la ei la biroul de informații in magazin si întrebi, sa stii sigur. Oricum legea spune ca doar 4-6 ore poți lucra. Măcar poate lași un număr de telefon sa te contacteze când vor avea nevoie de promoteri produse in magazin, sa oferi mostre gratuite sau pliante. Cel mai bine încerci la un fast-food, am văzut mulți adolescenți lucrând la McDonalds, KFC

| MistarGoGu a răspuns:

De la 16 POTI cu contract! De la 15 numai cu acordul parintilor! Caută pe Google : Codul Muncii art.13 si vei intelege despre ce este vorba!

| MistarGoGu a răspuns:

Angajare NU inseamna DOAR un contract scris pe calculator si scos la imprimanta si semnat! Se înregistrează in Revisal *( platforma electronica pentru angajați ), adeverință de la medic de familie + fisă aptitudini de la medicina muncii! Multi Nu se complică sa facă angajări de minori doar pentru 3 luni cat tine vacanta! Un dosar de angajare incomplet poate sa aducă amenzi mari pentru un patron! Daca ai rude / prieteni de familie cu firma sa te ia " ajutor " pentru bani de buzunar la vara e alta treaba!

| Marinescu9229 explică (pentru MistarGoGu):

Dar țin să menționez că m-am lăsat de școală că am avut ceva probleme

| MistarGoGu a răspuns (pentru Marinescu9229):

La ce te referi? Medicale, familie? Sper ca nu legale *( cazier ) ca asa chiar nu ai sanse!

| Marinescu9229 explică (pentru MistarGoGu):

Am avut ceva probleme personale si na

| darrio2007 a răspuns (pentru Marinescu9229):

După ce scapi de probleme, continuă-ți scoala.
Daca nu vrei sa cari nisip cu sacul toată viața.