| Sergiu3210 a întrebat:

Salut, am nevoie de niste pareri pentru o decizie pe care trebuie sa o iau, am luat bacul acum 2 ani, nu m-am dus la facultate, am vrut sa muncesc sa strang niste bani dar anul acesta am 2 optiuni, 1 - ma inscriu la o facultate pe inginerie (singura problema e ca nu eram bun la matematica/fizica nici inainte, dapai acum dupa 2 ani si imi este foarte frica ca nu o sa o pot termina + cine stie daca o sa imi placa sau nu ce fac acolo) sau 2- sa plec in strainatate cu un prieten sa muncim la tatal lui (avem cazare etc) doar ca si aici este o problema pentru ca eu nu prea sunt indemanatic, cum nu am mai lucrat cu scule si cu ce mai folosesc ei ca sa construiasca case nu stiu cat ma voi descurca. Singurul lucru pe care il stiu este ca vreau sa devin mai indemanatic, si sa invat sa lucrez practic. Orice parere este bine venita, multumesc

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai terminat profil real, mai exista si alte optiuni de facultati, nu doar inginerie. Odata ce pleci in strainatate si prinzi gustul banilor de acolo, toata ideea cu facultatea se va duce pe apa sambetei.Doresti sa pleci la fiecare cateva luni in alta tara, ulterior? Iar in cazul in care doresti sa te angajezi in Romania sa fii luat in ras cu minim pe economie? Cam asta este in scenariu posibil.Cu diploma de facultate ai posibilitatea sa prinzi un post bun si sa avansezi. Orice alegi, succes!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca muncitor necalificat in constructii, nu trebuie sa fii indemanatic, doar sa fii bun la ridicat si carat sacii cu ciment, sau impins roaba cu mortar.