| Winners10 a întrebat:

Am si eu o problema si as avea nevoie de un sfat. Am terminat acum clasa a 12-a si am luat si bacul cu o medie buna, zic eu ( 8.65 ) si nu stiu ce sa fac mai departe. Facultate sau sa ma angajez. Parintii insista sa merg la facultate dar eu as vrea sa plec in strainatate sa lucrez. Chiar sunt intr-o dilema. cateva sfaturi m-ar ajuta happy

5 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Mergi la facultate. Cat crezi ca poti castiga necalificat, cu o amarata diploma de bac? Alege-ti "calea" si lasa-te purtat. In strainatate ai impresia ca mergi pe strada si vin ofertele de munca, angajatorii sa se roage de tine? Nu! Conteaza si ce stii efectiv sa faci, dar fara niste "dovezi" - o licenta la facultate, un curs, orice... cine te ia in serios? In plus, daca te consideri rapid cu invatatul sau facultatea e mai lejera poti lua si un part-time job ca sa faci niste bani de buzunar sau sa te simti implinit personal - nu sunt sigura care este motivul dorintei tale de a lucra. Apreciez faptul ca esti harnic, vrei sa realizezi ceva in viata dar nu asta e metoda. Pentru a fi gata de practica, ai nevoie de baze teoretice. Iar facultatea oricum le imbina. Ai rabdare! Nu vei regreta. Asta e parerea mea cel putin... Si chiar crezi ca parintii iti vor raul? Poate ei nu au avut posibilitati asa mari si isi doresc ceva mai mult pentru tine. Daca nu faci acum o facultate, in viitor e mai putin probabil. Vei dori si tu sa intemeiezi o familie si nu mai e la fel. Acum par niste chestiuni asa indepartate, dar trebuie sa te trezesti. Mult succes mai departe!

| Winners10 explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc pentru raspuns... si ca sa iti raspund la intrebare... de ce vreau asta?, vreau asta pentru ca simt ca nu ma mai atrage scoala, si vreau altceva., Si m-am gandit ce marg 3-4 ani strang niste bani si imi deschid ceva afacere. Stiu ca parintii nu imi vor raul, dar asa gandesc eu

| AnonimaOk a răspuns (pentru Winners10):

Gandeste-te totusi ca poate daca mai ai putina rabdare nu iti va parea rau. Ce facultati ar intra in calcule, ipotetic vorbind? Sunt unele facultati de vocatie- drept, medicina la care chiar trebuie sa iti placa. Daca nu, faci altceva. Dar, in general, cursurile se posteaza pe internet, pe site. Nu trebuie sa mergi la toate cursurile, ci la laboratoare. Ca sa nu ramai cu restante- ca asta e scopul- citeste cu atentie cursurile. Am mai zis probabil - iti poti lua un part-time job daca vrei asa mult... Alegerea oricum e a ta. Eu nu mai stiu ce mai pot spune pe tema asta. Doar sa te gandesti bine la viitorul tau.

| Mayar a răspuns:

Mai intai - ce profil ai terminat? Ca sa stim la ce facultati ne gandim.

| Codruti a răspuns:

Daca stii c in strainatate iti poti gasi un job bun si daca crezi ca nu iti poti gasi eu iti spun sa mergi la facultate acesra este sfatul meu dar tu fa cum consideri ca e mai bine sper ca am fost defolos happy