| AlexNdry a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi, de niste idei. Eu nu am viata sociala, dupa scoala nu am ce sa fac, ma plictisesc. Nu am de lucru, am o viata care e simpla si nici prieteni cu care ies nu prea am. Aveti idei ce as putea sa fac? Multumesc

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Apuca-te de vreun hobby/sport.

| AnjaAHUI a răspuns:

Bunăăă! În primul rând ar fi de ajutor să îți menționezi vârsta astfel încât să știu ce să îți recomand. Dar pentru început o să îți spun câteva noțiuni de bază, ca să zic așa pentru a-ți schimba puțin stilul de viață.

Să o luăm pe rând. Ai spus că nu ai viață socială. Ei bine, prietenii nu cad din cer. Pentru a cunoaște oameni, trebuie să faci cât mai multe activități, să fii deschis la nou, să fii comunicativ și să vrei să te împrietenești cu oamenii. Poți începe să faci ceva cursuri extrașcolare, cursuri de actorie, de limbi străine, poate ceva axat mai mult pe partea sportivă, cursuri de dans, poate tenis, poate înot. Aici ai ocazia să cunoști mulți oameni și de asemenea să faci ceva cu timpul tău liber, ceva productiv și de durată.
O altă cale de a te împrietenii cu oamenii este de a fi deschis la activitățile din școala ta. Sigur se organizează excursii, înscrie-te să mergi și tu. Sigur se fac acțiuni în afara școlii, cum ar fi ecologizări, sau acțiuni sociale, cele de într-ajutorare a copiilor bolnavi, sau a persoanelor cu probleme. Poate inițial nu te încântă ideea, ți se pare că este multă bătaie de cap și că nu te vei simți bine, dar în astfel de acțiuni te împrietenești cu persoane de vârsta ta, ajungi să creezi legături puternice cu un anumit grup și totul o să fie mult mai distractiv.

A doua problemă este că nu ai ce face cu timpul liber, iar tu legi acest lucru de lipsa unei vieți sociale. Ei bine, timpul liber ți-l poți petrece foarte frumos și singur. Apucă-te de alergat, plimbă-te cu bicicleta, cumpără-ți un aparat și fă poze, provoacă-te pe tine, mereu, în fiecare zi fă ceva nou.

Oricum ar fi, ai grijă de tine și ține ochii deschiși, oportunități sunt peste tot!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnjaAHUI):

Aprob

| AlexNdry explică (pentru AnjaAHUI):

18 jumate. scuze ca vin dupa atata timp