| vasilemicutz a întrebat:

Am o intrebare, este destul de ciudata, dar vreau mai multe opinii in legatura cu ea! happy Urmeza sa schimb singur franele la masina, si acest lucru il voi face unde este parcata, adica pe strada, intr-o zona rezidentiala. Pentru a face acest lucru trebuie sa folosesc un ciocan sa slabesc suruburi, discuri, etc. si voi face foarte mult zgomot, pentru vreo 2 ore pot spune. Credeti ca s-ar putea intampla ceva? (sa vina politia, sa am probleme nasoale cu cei care locuiesc acolo) Cum as putea evita o situatie de genul? Mentionez ca nu am permis, deci nu prea pot muta masina de acolo, persoanei care o conduce vreau sa-i fac aceasta surpriza cu franele. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci asa ceva, pentru ca vecinii pot alerta Politia si poti fii arestat, nefiind masina ta si neavand acordul persoanei in cauza.
Ceea ce vrei tu sa fie supriza, s-ar putea sa te coste libertatea, sau un proces penal de violare a unui bun personal.

| vasilemicutz explică (pentru Violleta2022):

De fapt e masina mamei, si eu legal detin jumatate din ea. O sa folosesc un ciocan de plastic sau de cauciuc happy

| vasilemicutz explică (pentru Violleta2022):

De fapt esta masina mamei, si eu detin legal jumatate din masina. Voi folosi un ciocan de cauciuc sau plastic

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine nu te băga. Daca spui ca folosesti ciocan ca sa schimbi „franele", ca nu stii nici macar ce anume ai de schimbat, mai bine renuntă. Din cate spui, habar n-ai. Daca nu faci totul cum trebuie, sa nu cumva sa o a pe constiinta pe mama ta. Exista service auto pentru asta.

| vasilemicutz explică (pentru darrio2007):

laughing) este a treaia oara cand fac asta, ciocanul il folosesc ca sa desprind discul vechi de fuzeta, fiindca este ruginit. Stai linistit, am tot ce imi trebuie, inclusiv pasta blocanta si pasta de cupru

| Violleta2022 a răspuns (pentru vasilemicutz):

Am o curiozitate, cat de des ai schimbat placutele de frana la masina mamei? daca deja ai facut-o de 3 ori...

| vasilemicutz explică (pentru Violleta2022):

Masina e renault symbol din 2001. La asta odata am facut doar placutele, la o dacie mai veche cu bunicu meu am facut placute si discuri si acum urmeaza la a mamei placute si discuri.

| vasilemicutz explică (pentru darrio2007):

Am rezolvat, am pus discuri si placute TRW si nu am avut probleme cu modulul ABS.