| alexisRen456 a întrebat:

Salut am o intrebare legata de inaltime am 12 ani si 1.64 vreau sa am 1.75 parintii au:mama 1.60 dar tata 1.70 dar fratele bunicii si verisorii au de la 1.75 pana la 1.89 am picioarele lungi si multi imi spun ca voi creste inalta... voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Tinand cont de varsta si de inaltimea ta actuala as zice ca un 1.75 n-ar fi chiar imposibil de atins. Depinde foarte mult cat vei mai creste in urmatorii ani. Ti-ai depasit deja potentialul teoretic de crestere ca ai ambii parinti mici de inaltime. Poate 1.75 nu, dar cred ca un 1.70 ai sanse foarte mari sa atingi.

| BIBI2308 a răspuns:

Nu te mai ingrijora in privinta inaltimii.
Eu 13 ani si am 1, 63. Si sunt printre cele mai inalte din clasa. Inaltimea depinde nu numai de ce inaltime are mama, verisorul, bunica, strabunica... Daca faci sport, ar trebui sa stii ca unle sporturi obliga organismul sa te inalte si alte sporturi sa te mentina la aceeasi inaltime.
Eu cred ca nu ar trebui sa iti faci probleme in privinta asta.
Totusi, daca tu chiar vrei sa fii mai inalta, exista multe tipuri de incaltaminte cu tocuri si platforme.

| alexisRen456 explică (pentru BIBI2308):

Ma ocup cu sportul dar eu vreau sa am 1.75 pentru a fi model am tot ce trebui dar ma tem de inaltime

| BIBI2308 a răspuns (pentru alexisRen456):

Pai, nu ar trebui... Ai abia 12 ani. Nu cred ca saptamana viitoare vei fi model, asa ca mai ai timp sa cresti. Stai linistita.