| booody a întrebat:

Salut, am o intrebare! Sunt adolescent, sunt clasa a 11a si am o problema cu colegii de clasa. In ultima vreme au început sa ma evite. Stiu si motivul:sunt destul de plictisitor, zic eu. As vrea sa aud de la cineva ce as putea vb cu ei, fara sa para nimic ciudat sau fortat. Pot vb usor cu un strain, problema e ca nu vreau sa fiu plictisitor. Am pus întrebarea asta aici, pentru ca daca le spun celorlalți o sa zica ca sunt un ciudat sau salbatic. Problema e grava pentru mine, uneori am chiar si "ganduri negre".

Răspuns Câştigător
| IchBinMark a răspuns:

Dă-i în colo! Posibil că te evită pentru că ești mai bun ca ei.Și eu am pățit asta, pentru că eram mereu de-asupra lor. Mila o primești, invidia o câștigi. Dacă nu e destul, ai putea să te axezi asupra unuia dintre colegi și să intri în vorbă cu el.Nu uita; pentru început, lasă-l pe el să vorbească mai mult, nu acapara tu toată discuția. Poți să încerci așa cu mai mulți dintre colegi. Dacă nu, încearcă și cu cei din alte clase. Lasă gândurile negre! TU ești personajul principal al vieții tale.Fă ceea ce simti.Nu îți trăiești viața pentru ei!?

| booody explică (pentru IchBinMark):

Mulțumesc mult ca ti-ai rezervat o parte din timp ca sa imi scrii toate acestea. Apreciez!

4 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Salut!

Depinde de persoane. Unele sunt mai vorbarețe, adică se implică indiferent de subiect, altele sunt mai puțin sau deloc. Treaba este să observi, interesul din jurul tău ca să știi dacă mai vorbești, și ușor să te retragi dacă subiectul nu are un rating favorabil, de a atrage și pe alții în temă cu tine sau de partea ta. Gândurile negre, de ce ar trebui să ai? Ești tânar ești liber, te poți bucura de orice. Poți pleca oriunde, poți face ce vrei, poți alege oameni frumoși sau echilibrați in viața ta.

| eckblume a răspuns:

Probabil ai alte interese, iar colegii tai sunt mai apropiati. Cand ieseau in oras te chemau si pe tine? Sigur ai observat despre ce discuta. De obicei adolescentii vorbesc despre filme/ seriale, jocuri, artisti muzicali, sport ori despre ce cuceriri mai au ei. Nu sunt discutii iesite din comun. Deseori conteaza sa ai incredere in tine, sa ai un cuvant de spus. Incearca sa fii mai sociabil dar fara sa dai de inteles ca ai nevoie de compania lor. Dintre toti baietii doar tu esti mai "plictisitor"? Ai putea sa vorbesti si cu fetele din clasa ta; cu cineva care ti se aseamana. Vezi cum se comporta, ce spun colegii tai, nu e mare filosofie.
Nu te concentra pe faptul ca esti plictisitor. Discutiile vin spontan. Nu sta sa te gandesti ce ar vrea ceilalti sa auda, fii tu insuti. Bine, poti incerca sa iti dezvolti simtul umorului uitandu-te la anumiti youtuberi, dar asta vine in mod natural. Eu cred ca nu ai dat de persoanele potrivite. Mai ai anul acesta și clasa a XII-a... Fiecare va merge pe drumul lui, iar prieteniile nu mai sunt la fel de stranse.
Implica-te in discutiile lor atunci cand e cazul. Nu te simti constrans. Sa faci intotdeauna ceea ce simti. Nu e nevoie sa fii pe placul tuturor.

| booody explică (pentru eckblume):

Da, s-ar putea sa am alte interese. Eu sunt foarte interesat de afaceri si investitii in general, despre arta de a face bani.