| Anonim91772829 a întrebat:

Salut, am o intrebare. Sunt baiat, am 15 ani jumate si am 1.65-1.68. Mama mea are 1.65 si tatal meu 1.73. mi se pare ca inca nu am avut acel boost de inaltime, am crescut foarte incet treptat, cat credeti ca voi mai creste? Tin sa mentionez ca nu practic nici un alt fel de sport decat ca merg cu bicicleta din cand in cand

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

(165+173+13):2=175.5

Conform acestui calcul, vei creste aproximativ 1.76m

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde acum și de genele bunicilor, in special a bunicului patern, daca știu eu bine.In funcție de asta mai poți avea un boost de 2-5 cm.
Că nu ai crescut cat ar trebui, asta nu e o problema, ai tot timpul, tu având 15 ani, poți creste fie în timpul liceului (de obicei atunci băieții cresc ) fie mai târziu. Teoretic, băieții se dezvolta complet la vârsta 24 de ani, cu variații în funcții de gene, alții la 17-18, alții la 20-21…alții la 23-24, dar cu timpul vei creste si tu.
Eu pe tema asta nu mă complexez, deși am 170 la 18 ani,mă gândesc că sunt în etapa târzie, dar voi creste atât cât genele îmi permit.
Nici tu n-ar trebui sa te complexezi așa tare, până la urmă esențele tari stau in sticluțe miciwinking
Oricum, încă o dată, atât penisul (mă gândesc că și asta te complexează) și restul corpului au tot timpul sa se dezvolte cum trebuie până la sfârșitul pubertății, care de regulă se finalizează până la 21 de ani, in funcție de individ.
Numai bine puștiule!