| aannoonniimmusa a întrebat:

Salut.

Am o medie generala de 8.50. Am dat niste simulari in noiembrie si am luat 3 la mate si 6 la romana. acum nu ca ar fi mare diferenta... vreau sa dau la un profil de stiinte sociale, ca apoi sa dau la academia de politie, la jandarmi - liniste si ordine publica.

Ideea este ca anul' trecut s-a intrat cu 9 la profilul ala. Am citit ca pentru a ma transfera de la un liceu, trebuie ca media pe semestru/anul respectiv sa fie mai mare decat ultima medie a elevilor din profilul respectiv.

Ma gandeam ca eu sa ma duc la un liceu auto/sportiv, unde se intra cu medie mai mica de 5, sa trag in primul an/semestru sa scot peste 9, iar apoi sa incerc sa ma transfer.

Ce parere aveti? Poate fi realizabil?

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Tu poti sa incerci, dar ce te faci daca nu vei fi acceptat. O sa dai cativa ani si apoi se termina liceul. Si in loc sa iesi politist o sa iesi unul care sparge seminte la miuta.

Poate ar trebui sa intelegi ca in viata in general, pentru siguranta, trebuie sa te bazezi pe propriile puteri...

| Peaches a răspuns:

Nu. Si nici nu mi se pare corect fata de cei care au invatat si au ajuns acolo in baza unor examene. Iar tu, care nu te-ai strofocat cu invatatul, sa intri pe usa din dos si sa fii coleg cu aia care s-au trudit

| aannoonniimmusa explică (pentru Peaches):

Da, felicitari. ai dreptate. o sa iti dau funda!

GRESIT! Aici sunt foarte, foarte multe de spus, si o dam in alt subiect si nu doresc sa mai continui.