| rares5555 a întrebat:

Acum aproape 2 luni mi.am scapat telefonul in apa.L.am scos repede l.am scuturat de iesea apa din el ca din stropitoare.Prima zi display.ul imi facea figuri(apareau tot felul de culori, nu mergea deloc, etc...)
A doua zi a mers display.ul dar touchscreen.ul nu mergea absolut de loc.L.am dus la garantie m.au tinut o luna si nu mi l.au facut. Dupa nu am avut deloc timp sa ma duc cu el la un service.Acum mi.am facut timp sa ma duc dar vreau sa stiu daca as putea sa-i mai fac ceva inainte sa platesc destul.
P.S. Telefonul raspunde la toate comenzile care le pot face din butoane(pot face poze, pot regla volumul, etc numai touchscreen.ul este complet mort)
Telefonul este un Samsung Galaxy S6 Edge Plus.
Fundaa

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Tu inca nu stii?
Daca telefonul "prinde" apa, primul lucru este sa-l opresti imediat, sa-i scoti bateria si sa-l lasi sa se usuce 1-2 zile intr-un bol de orez.

E posibil sa scapi doar cu manopera de verificare si curatire, dar e posibil si sa ai circuitele touchscreenului defecte. Costul poate varia intre 50-500 lei, in functie de ce se va constata.

| rares5555 explică (pentru Bula):

Am vrut sa.l opresc dar nu am putut
Pe ecran in prima zi nu se vedea nimic iar bateria nu o poti scoate.
L.a uscat l.am lasat dar nu in orez.

| Bula a răspuns (pentru rares5555):

De oprit se poate prin apasarea indelungata (10-20 secunde) a butonului de pornire/oprire.
Daca nu se scurge /absoarbe apa din aparat (de exemplu tinut lateral cu orificiile in jos, in bol cu orez uscat), atunci apa poate face scurtcircuit si se distruge partea electronica, partial sau complet.

Neglijenta, prostia si domnia sunt costisitoare!

| rares5555 explică (pentru Bula):

Am absorbit apa cat de mult am putut.
L.am lasat cu orificiile in jos si a iesit toata apa.
Si la mine nu merge cu apasarea indelungata

| Bula a răspuns (pentru rares5555):

Merge la oricare telefon, dar poate trebuie sa incerci de mai multe ori, cu degetul tinut ferm.

| rares5555 explică (pentru Bula):

Ok
Mersi
Dupa toate astea ce crezi ca ar fi?
Cat ar costa?

| Bula a răspuns (pentru rares5555):

Ti-am scris in primul meu raspuns: 50-500 lei.