| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o prietena cu care ma inteleg super bine. Suntem diferite, dar ne completam una pe alta. Eu o accept asa cum e si cu bune si cu rele pentru ca toti avem defecte. Insa, ne certam... si cand ne certam eu fac monolog, ma simt ca si cum vorbesc cu un perete. Ea tine in ea tot si nu reactioneaza pe moment adica daca se supara sau ceva tace din gura dar se schimba la fata, si pot sa insist sa o intreb si de n-spe ori ce are ca imi spune ca nimic. Mie imi place sa rezolv problemele vorbind, nu sa tac si sa zic ca n-am nimic. Repet ca eu o accept asa cum e pentru ca nu toti suntem la fel. Doar ca uneori nu stiu cum sa reactionez avand in vedere ca fac monolog, si ma enervez repede atunci cand vad ca ma ignora si "imi rade in fata". Imi puteti da un sfat? Va multumesc!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu-ti place acest stil atunci gaseste-ti pur si simplu alta prietena care sa fie mai apropiata de personalitatea ta, sau cel putin sa nu aiba lucruri majore care sa te deranjeze.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti constienta de stilul ei de a nu vorbi cand va suparati, ia o pauza pana te linistesti si te calmezi si apoi puteti purta o discutie calma si logica, care-i mult mai sanatoasa.
De fapt, ea procedeaza foarte bine asa, pentru ca la furie poti spune numai lucruri urate, si regreti dupa aceea. O fata inteleapta, bravo ei!

| Aura00 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca ai inteles ceva gresit, ea face bine ca tace din punctul tau de vedere? Dar e okei sa vorbesc cu un perete? Nimeni nu a zis sa ne luam la bataie, dar macar sa solutionam probleme vorbind, nu tacand. Eu nu inteleg asta si nu cred ca face bine ca tace, pentru ca tine in ea si o sa aiba de suferit mai tarziu. Pentru ca asa e cu toata lumea, nu numai cu mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aura00):

Da, ea face foarte bine ca tace!
Tu esti un temperament mai iute, probabil mai coleric, pus pe cearta.
Niciodata nu-i bine sa dezbateti o problema cand esti nervoasa, pentru ca totdeauna se folosesc cuvinte care ustura/ jignesc si dupa aceea dor. Asemena discutii duc de cele mai multe ori la rupturi de relatii sau despartiri definitive.

Iata unul din secretele unei casatorii lungi si fericite: niciodata cand partnerul tau de viata este nervos, sa nu purtati discutii in contradictoriu, ca vor denegera in ceava urat si dureros! Asteapta pana se calmeaza tensiunea dintre voi si apoi redeschideti discutia ca doi oameni normsali, calmi si lucizi, pentru ca abia atunci constientizati raul sau problema, dar nu va mai jigniti sau spuneti cuvinte grele.
In 90% din cazuri, cand discutia se poarta atunci cand se intampla, se strica relatia sau doare, din cauza starii de nervi care te irita si te face sa spui lucuri regretabile.
Daca am peste 30 de ani de casnicie fericiti, sunt pentru ca intotdeauna am respectat aceasta regula, atat eu cat si sotul. Nicodata, dar absolut niciodata nu am dezbatut o problema la nervi, intotdeauna unul din noi a preferat tacerea pana ne-am calmat total si apoi am dezbatut problema.
Este chiar mai usor cand iti iubesti partenerul, ca poti spune cu usurinta: "imi pare rau" si te asigur ca totul se rezolva mult mai repede, mai usor si fara sa apara cuvinte jignitoare.
Ma rog, aici este vorba de prietenia dintre 2 fete, dar tactica asta poate ajuta si o asemenea prietenie, conferindu-va o prietenie foarte lunga si foarte frumoasa!

| PersonajFictiv a răspuns:

Pai ti-ai raspuns singura, n-ai ce sa faci, asa e ea, obisnuieste-te.
Intreab-o cand e calma, ce anume avea.