| Andandut a întrebat:

Mda, oricat as incerca sa comunic cu el, o tine numai pe a lui si ne certam mereu din orice prostie, rar reusim sa ajungem la un numitor comun. Eu ma enervez repede si pun totul la sulfet, si nu mai vreau asta, nu mai vreau sa sufar. Cum sa reactionez la certuri? Sa-l las pe el sa vorbeasca si sa fac ca el? Pentru ca eu nu mai suport sa ma mai contrazic cu el, ma voi distruge psihic in ritmul asta. Inainte era mai altfel, puteam comunica binisor cu el, dar acum se supara prea usor si din orice, si ori incepe sa vorbeasca aiurea de nu ma pot intelege cu el, ori tace si nu ma baga deloc in seama straight face Cum credeti ca pot evita toate astea? Daca voi face mereu cum zice el, mi-e ca o sa ma ia de proasta si ca o sa creada ca poate face ce vrea din mine. Dar daca nu tac vad ca e mai rau, mai tare ma afecteaza atitudinea lui. Si ma face numai pe mine vinovata de toate...

Răspuns Câştigător
| soriinaa a răspuns:

Dar ia incearca sa fii tu aia care nu-l baga in seama. Fii tu aia indiferenta, chiar daca ti-e greu. Nimeni nu zice ca trebuie sa fi tot timpul orgolioasa, sa nu lasi de la tine uneori, sa fi egoista, dar trebuie sa-l faci sa inteleaga ca asa cum el doreste sa fie ascultat si luat in seama, asa si tu. Si atata timp cat el nu te asculta pe tine si nu-ti da importanta, nu vad de ce ai face-o tu. Uneori e bine sa ai si un pic de orgoliu si egoism, cu masura. Ia-l asa, sa vezi cum intr-o saptamana, doua incepe sa se ingrojoreze, oare de ce a devenit asa indiferenta, oare nu ma mai iubeste? Si sa vezi cum incepe sa se schimbe, de frica ca nu cumva sa-l lasi, asta desigur, daca intr-adevar te iubeste, iar daca vezi ca continua tot asaa, inseamna doar ca nu te merita si chiar daca-i greu, na-i ce sa mai cauti langa el. Asa cum el doreste sa fie inteles, asa doresti si tu. Sper sa se rezolve totul;*

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Solutia e sa termini cu el, pentru ca mai bine nu fa vi deloc.

| Analytical a răspuns:

Nu-l mai cauta, suna, deloc. Lasa-l pe el s-o faca, si cand o va face, spune-i: "Aaa, ti-ai amintit ca traiesc?" Printre altele aminteste-i ca sunteti impreuna si un cuplu nu se cearta din orice, trebuie sa fie fericit. De-asta stati impreuna, nu sa suferi tu. Intreaba-l frumos: Ce reprezint eu sincer pentru tine? Ma mai iubesti, simt cum parca s-a racit totul... Insista sa-ti raspunda, si daca nu lasa de la incapatanarea lui, si tot da vina pe tine, cere-i o pauza. Vezi reactia lui, si dupa asta te ghidezi daca merita sa mai fiti impreuna sau nu. Nu merita sa te distrugi singura degeaba. Ai grija de tine si nu uita ca esti mai importanta. Iubiti-va, daca nu la revedere. Mai sunt baieti, serios.

| pwp a răspuns:

Dupa parrea mea nu te merita...amandoi sunteti orgoliosi, dar parca el e prea. Daca nu ajungeti l un numitor comun mai bine a-ti renunta!

| Andandut explică:

Si inca ceva, am dat sa modific intrebarea dar vad ca nu merge, vroiam sa mai zic ca arunca mereu vina numai pe mine, el se crede o victima in toate certurile noastre...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l lasa sa te afecteze, fii tare.
Nu trebuie sa-l lasi pe el sa aiba ultimul cuvant mereu pentru ca asa cum ai zis si tu, o sa te ia de proasta.
Zi-i ca daca e baiat destept si cu capul pe umeri, o sa poarte o discutie frumoasa cu tine si n-o sa te ignore.
Daca nici asta nu tine...atunci la ce sa stai cu un om care poate sa iti tina predici, dar nu sa te si asculte? Asa n-o sa fii niciodata fericita cu el.
Deci mai lasa de la tine, atunci cand simti ca e cazul...dar aminteste-i ca are si el aceeasi "datorie".Dar sa nu taci si sa inghiti pentru ca asa vrea el, nu trebuie sa-i suporti fitele.
Succes!