| Alex375937474849181 a întrebat:

Am o problema... Am aproape 16 ani și am vocea și aspectul unui copil de 12 ani, prin asta ma refer ca nu am niciun fir la mustață sau par axial. As putea avea o problema de sănătate sau asa ma dezvolt eu, mai greu?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Este cunoscut faptul ca beietii intra la pubertate cu 2-3 ani mai tarziu decat fetele.
Din pacate, pentru unii baieti, pubertatea incepe la 14-15 ani, pentru altii, dupa 16 ani, fiind infleuntata de mostenirea genetica de la parinti si de stimulii hormonali luati din mancarea pe care o consumi zilnic.
De ce nu mergi la un medic endocrinolog, sa-ti faca niste teste medicale si eventual sa-ti prescrie hormoni sintetici, care sa te ajute.
Recomand sa te apuci serios de un sport, care sa-ti stimuleze cresterea si dezvoltarae armonioasa si sa mananci sanatos, fiecare masa.