| golofca2345 a întrebat:

Salut, am o problema, am fost intr-un club și un prieten de al meu cu care am fost a furat doua poșete și eu nu am știut ce face, a zis sa ies repede afara și am ieșit și m-am oprit in fata clubului și a zis Vino ma cu mine și fugi. Mai in fata mi-a arătat ca a furat poșetele și nu știam ce sa fac, a chemat un taxi am plecat, a aruncat alea și ii daduse și mie niște bani din aia pe care i-a găsit. Fetele acelea l au văzut pe camere cu poliția au făcut reclamație dar el le-a dat înapoi lucrurile și banii și ele și au retras plângerile. Este vreo posibilitate sa ma cheme și pe mine la poliție sau sa mai ancheteze poliția cazul? Eu nu am vrut sa fur doar am fost cu el și nu știam ce vrea sa facă, îmi e frica tare, pe el încă nu l a chemat la poliție l, a trecut o săptămâna de atunci și nu a mai sunat nimeni. Daca este sa ma cheme o sa pățesc și eu ceva sau doar o sa ma cheme ca martor? Mentionez ca ambii avem 16 ani. Fetele acelea au făcut reclamații doar pe numele lui.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu o să pățești nimic. Doar să renunți la un asemenea prieten.

| golofca2345 explică (pentru sadrian46):

Sigur o sa fac asta, nu știu ce a fost in capul lui dar mie nu îmi trebuie astfel de anturaje. Sper sa nu pățească nici el nimic si sa ii dea de gândit aceasta întâmplare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă fetele și-au retras plângerile, atunci stai liniștit. N-o să te mai cheme nimeni la poliție.

| golofca2345 explică (pentru anonim_4396):

Una dintre fete i-a spus mamei prietenului meu ca atunci când a retras plângerea poliția a zis ca ea poate l a iertat civil dar penal nu este iertat. Nu știu daca a zis doar sa il sperie dar încă îmi e foarte frica

| Editocroci a răspuns:

Mergi la poliție şi întreabă.
Tu nu vezi că ăla nu îți e prieten? Te-a bagat în belea. Încheie prietenia cu el.