| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema care ma macina de mult timp si anume ca toata lumea ma considera retardat si prost si cei mai mici ca mine si nu inteleg de ce. Adevarul e ca nu am "skill-uri sociale" sunt timid/rusions/anxios.

Răspuns Apreciat de Editori
| Yunnochan a răspuns:

Hey, lumea va avea mereu de comentat indiferent ce vei face sau cum vei fi. Până la urmă așa este societatea. Orice ai face, mereu vor exista persoana care te vor urî, dar la fel vor exista și mereu persoane care vor ține la tine. Nici eu nu înțeleg de ce oamenii sunt atât de răi și uneori îmi vine să întreb "cum ce am greșit? " dar nu o fac niciodată. E greu atunci când dai doar de oameni răi, știu cum este pentru că și mie mi se întâmplă la fel.
Tu știi cum ești tu, nu simți nevoia să le dai dreptate celor care te necăjesc. Oamenii au calități și defecte. La fel ai și tu. Trebuie să fii conştient că nu ești perfect, dar ești totuși un om care merită apreciat. Încearcă să nu le mai dai atenție oamenilor răi. Acest lucru este ușor de zis și greu de făcut, eu nici acum nu am reuşit să mă împac cu mine, ci din contră, zi de zi mă urăsc din ce în ce mai tare... dar încerc din greu și sper la un altfel de viitor.
Viața e scurtă și chiar merită trăită în ciuda faptului că este atât de grea. Privește lumea cu alți ochi și încearcă să fii optimist. Pe mine mă ajută foarte mult atunci când mă doare ceva pe plan emoțional. Și crede-mă, momente de genul am destule, o grămadă.
Cât de depre timiditate, fiecare om este diferit și unic. Dacă tu te simți bine așa cum ești (ar trebui să te simți bine) nu are nicio importanță faptul că ești timid sau rușinos și nu încerca să schimbi nimic la tine. Faptul că ești timid nu înseamnă că nu poți avea prieteni sau că oamenii trebuie să se joace cu cuvintele în preajma ta. Din contră, sigur ești o persoană interesantă şi emotivă, doar că nimeni nu te cunoaște așa cum ești cu adevărat. Nici nu te gândi să te destăinui oricărui om. Majoritatea oamenilor se folosesc de slăbiciunile altor oameni pentru ai necăji. Ai mare grijă cui i te arăți. Arată-te așa cum ești tu doar persoanelor care merită să vadă ce e în inima ta. Cred că oamenii de genul sunt mai adorabili decât oamenii care se cred mari și tari, plini de figuri. Fii pozitiv și fă ce îți place. Crede în tine mereu și vei reuși să obți tot ce vrei. Sigur ai vise, undeva, ascunse într-un colțișor al sufletului tău. Luptă pentru ele, merită, crede-mă!

4 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fugi in Spania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,daca vrei ajutor, ai dat peste cine trebuie, doar trimite-mi mesaj privat.

| Ionelymary a răspuns:

Asculta-ma. Am avut mari probleme in generala. Si eu mai rusinos. Eram invinuit pe nedrept si luat in ras. Orice as fi făcut EI ORICUM MA VORBEAU DE RAU.trebuie sa te obisnuiesti ca nu e mereu bine... FII TU! SI INCEARCA PE CAT POTI SA FI CORECT. daca vezi ca altii barfesc nu face ca ei doar ca sa fii bine văzut. Capul sus! Ai grija de tine

| leonidas1234562 a răspuns:

Salut, incearca odata sa faci ceva diferit, sa iti iei inima in dinti macar odata (daca in cazul tau e cu fetele) si baga-te in seama, cu tupeu si crede-ma ca doar prima data e greu dupa totul vine de la sine si ai sa regreti, ca mine de altfel ca nu ai facut asta mai devreme

| anonim_4396 explică (pentru leonidas1234562):

Nu e cu fetele. am renuntat sa ma mai gandesc ca voi avea o iubita.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bravo, Si eu is la fel + fata de cei ai enumerat mai sus, Sunt si agresiv. Cand ceva nu intelegem Devenim agresivi corect?