| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu invatatul :
In semestrul I la teste am luat numai 8 10 si 9 si eram multumit de note.
Dar acum in semestrul 2 ma descurc foarte prost, numai la Limba engleza iau numai 10 pentru ca imi place si stiu din clasele primare.Astazi am luat la un test de la mate nota 6 iar la romana tot 6.
Nu stiu de ce dar acum in semestrul asta nu mai stiu invata.Si doamnele profesoare au spus ca acum ma descurc foarte prost.
Ce trebuie sa fac?
Puteti sa-mi spuneti cum sa invat bine.Ca si maine trebuie sa dau iar un test la romana sa imi adune notele, 6 + cat iau maine.Si maine nu vreau sa pic. Ce trebuie sa fac? Sunt foarte ingrijorat sa nu raman repetent sau sa merg la industrial.Numai la asta ma gandesc :S.

Răspuns Câştigător
| lightmyfire a răspuns:

Buna.Hei,nu ai de ce sa iti faci asemenea griji ca pici sau ca ramai repetent, pentru ca raul atrage dupa sine alt rau, stai calm, si o sa vezi ca o sa fie bine.Pai cu problema asta se confrunta muulta lumesigh din pacate, nu stiu cum se face, probabil nu esti atent.Nu stiu gandeste-te si tu ce faceai in primul semestru si ce faci/nu faci acum si ar trebui sa faci.Fii mai atent la ce iti preda profesorul in clasa,pentru ca un test nu consta numai in a invata ce imi da in clasa ci a fi cu urechile deschise la explicatiile de la ora,absolut tot,pentru ca o chestie uitata sau neauzita iti poate scade un punctulet. Dupa ce inveti ia o pauza,gandeste-te acolo si incearca sa retii. Daca nu,vezi la scoala la test unde nu stii incearca sa intrebi pers de langa tine,poate ea stie si a facut corect,dar vezi sa nu te vada profesoara, incearca sa te consulti cu cineva, sa ceri ajutorul.Trebuie sa te descurci la urma urmei, si nu uita in viata NU TOTUL E SA AI NOTE BUNE, conteaza sa ai noroc si sa stii ce vrei de la viata.Suntem elevi si o sa trecem in perioada liceului si in generala prin toate notele, bune, rele sunt note si daca nu le luam nu stim cum e.Nu te descuraja, esti un baiat foarte bun la invatatura daca tu spui ca pe sem 1 ai avut numai note bune.ASA-I? Zambeste si incearca sa vezi ce s-a intamplat si dc ai notele astea.Succes in continuare si la test incearca sa te incadrezi in intervalul de timp, fa alea mai usoare si lasa-le pe cele mai grele la sfarsit ca sa ai timp sa te gandesti.O zi minunatahappyNu te descuraja!

3 răspunsuri:
| BadBoyCristy a răspuns:

Ambitie si munca...

| мαddยtรรα a răspuns:

Paii`. lasa pc`ul si punete pe invatathappy.

| tztz a răspuns:

Fara grija. Astfel de etape sunt oarecum naturale. In primul rand scoate-ti din cap ca nu te descurci. Este esential. In al doilea rand programeaza-ti timpul si aloca un pic mai mult subiectelor unde te simti descoperit. Citeste si noteaza (fa-ti fise la fiecare noua tema) - desi pare ca mananca timp, te ajuta sa fixezi. Inceraca asa 2 saptamani, vei vedea diferenta.