| adytza0700 a întrebat:

Buna
Tocmai am aflat notele de la evaluarea nationala
La romana 8.90 si mate 3.00 si eu am mdia pe clasele V-VIII 7.83
As vrea sa stiu ce medie imi iese
Funda
Voi ce note ati luat?

Răspuns Câştigător
| Chelly007 a răspuns:

Iti iese media 6.89 ^^ [funda?]^^

6 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Faci media notelor din examen, adica : (8.90+3.00):2= 5.95. Dupa care faci media dintre media din gimnaziu si cea de la examen, adica : (7.83+5.95):2= 6.89 happy

Totusi, fie-mi ingaduit sa te intreb : ai ajuns in clasa a 8-a fara sa stii sa iti calculezi media? happy Adica media aritmetica pe care presupun ca ai invatat-o la orele de matematica happy

Have a nice day kiss

P.S. : Eu am dat examenul de capacitate de ceva timp. Oricum, ca sa iti raspund si la ultima intrebare : am luat 7.50 la mate si 9.80 la romana happy

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru AnotherGirl):

Nu se mai face direct impartit la 2 au procente de 70 30% parca, ceva de genu da stiu sigur ca nu se mai face direct impartit la 2

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Din cate stiu nu conteaza media, conteaza ca ai luat 3 la mate, deci ai picat, si totusi, la capacitate sa iei 3 la mate, ce n-ai stiut face, ridicarea la putere, inmultiri?happy

| AnotherGirl a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

De ce sa pice daca a luat 3 la mate? Nu mai e ca inainte... Se trece si cu 3 in examen. Cat despre faza cu procentele, sincera sa fiu, nu am auzit de asta pana acum, dar tot ce se poate...

| AndreiDr a răspuns:

6.92. iti iese
eu am luat 8.40 la romana si 9.35 la mate big grin

| Cornel320 a răspuns:

Media la examene iti iese:5, 95
Media de admitereiti iese:6.89