| DivouSorin50 a întrebat:

Salut, am o problema destul de grava. Am 16 ani si arat ca un copil de 14 ani, nu m-am dezvoltat, aveți idee din ce cauza? Cand o sa imi vina pubertatea?

2 răspunsuri:
| uwu7 a răspuns:

Pubertatea deja ti-a venit, de la 12-13 ani. Da, poate ca inca nu te-ai dezvoltat fizic, dar tot te-ai dezvoltat mintal. Sursele spun ca baietii se opresc din crestere intre 18-24 ani maxim. Dar nu poti fii sigur ca fiecare informatie este corecta, deci eu as spune ca 20 ani este limita maxima. Faptul ca la 16 ani inca nu te-ai dezvoltat nu consider ca este o problema grava. Fiecare om are ritmul propriu de crestere, si tie iti va veni un pic mai tarziu, dar asta nu inseamna ca nu iti va veni deloc.
Dupa un site, uite care e greutatea si inaltimea corespunzatoare varstei de 14-18 ani:

14 ani
Fete:înălţime 1, 60, greutate 53 de kg
Băieţi: înălţime 1, 66, greutate 54 kg

15 ani
Fete: înălţime 1, 62, greutate 55 kg
Băieţi: înălţime 1, 70, greutate 59 kg

16 ani
Fete: înălţime 1, 62 m, greutate 57 kg,
Băieţi: înălţime 1, 73, greutate 64 kg

18 ani
Fete: 1, 63, greutate 59 kg,
Băieţi: 1, 77, greutate 73 kg

(17 ani nu era, dar se incadreaza intre 16 si 18 ani).

Dar daca chiar consideri ca e o problema, du-te la un medic endocrinolog (mai intai trebuie sa iti iei bilet de trimitere de la medicul de familie). Din cate stiu, 16 ani e varsta la care ti se inchid cartilajele si nu stiu daca un medic te mai poate ajuta, dar probabil ca e pana la 18-19 ani.

Si daca clasa face misto de tine pentru ca esti scund, nu ai ce sa faci decat sa o ignori. Prietenii adevarati nu ti-ar face asta, ci te-ar ajuta. Asta iti poate spune si in ce fel de anturaj faci parte.

| DivouSorin50 explică (pentru uwu7):

Multumesc, chiar mi ai fost de folos!