| chickfmmswhisper a întrebat:

Am o problema foarte mare cu emotiile. Cand incep sa vorbesc cu necunoscuti ma blochez, nu-mi vine niciun subiect bun in minte, ma balbai si eventual zic si o prostie. Sau cand vorbesc cu un baiat de care imi place ma port ca o ciudata. Nu stiu ce sa fac. Am incercat sa repet in fata oglinzii si totul a fost ok, dar a doua zi nu a mai fost atat de ok. Asadar, imi puteti da niste sfaturi? Sau niste exemple bune de conversatii sau raspunsuri/intrebari? Multumesc anticipat:*

3 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Fi tu insati! Vorbeste cu persoana aia ca si cum ai vorbi cu mama ta!
Bafta! Pa pa.

Răspuns utilizator avertizat
| NiKoLeT a răspuns:

In primul rind trebuie sa te calmezi si sa vorbesti ca de obicei, desigur ca nu cu maturi (prostii). Apoi incearca sa fii tu insuti, nu te topi in fata persoanei dragi ca ghiata la soare, iti va dauna deoarece va sti punctul tau slab si poate sa te ia in ris. Incearca sa fii tare si sa fii indiferenta putin, lasa emotiile deoparte si concentreazate la persoana cu care conversezi. Staruiete cind vorbesti sa-ti stapinesti emotiile ca de alt fel iti va tremura vocea si prs data isi va face impresii rele despre tine. Inca odata: FII TARE!
Ce tine de subiectul conversatiei -el este diferit, depinde de persoana, mai intii trebuie sa te starui cam ce o intereseaza pe acea prs apoi gasesti un subiect simplu.