| RedRose1 a întrebat:

Am o problema foarte mare, problema vietii mele chiar. Am 15 ani. Sunt foarte sensibila, pun absolut tot la suflet si iau totul personal si ma deranjaza. Ma simt extrem de prost cand cineva zice ceva negativ despre mine si cand cineva zice ceva pozitiv sunt foarte atenta sa nu cumva sa fie o ironie: ))))). PS sunt putin timida dar foarte sociabila. Ce sfaturi imi puteti da ca sa nu mai fiu extra sensibila sau daca poate cineva vorbi cu mine sa ma ajute.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Te-ar ajuta foarte mult sa te analizezi si sa scrii ce ai descoperit. Vei ajunge sa te cunosti si vei capata mai multa incredere in tine. Indiferent ce vor zice altii, tu stii exact cine esti si nu vei mai da atata importanta spuselor lor.

| Neo12 a răspuns:

Trebuie să te mulţumeşti aşa cum eşti, să te cunoşti bine pe tine şi să nu iei în seamă răutaţile altora. Lumea contemporană e foarte rea şi invidioasă, iar o metodă prin care se demonstrează asta.e faptele ei, gen că jigneşte şi îşi bat joc de persoanele pe care le invidiază.
Tu trebuie să fii conştientă de tot ceea ce poţi face şi de toate calităţile tale, atât pozitive cât şi negative. Poţi vorbi şi cu părinţii tăi şi o să vezi că ei o să îţi spună aşa cum eşti, ar dacă lor nu le place ceva la tine, o să-ţi zică.
Nu trebuie să ai aşteptări de la nimeni pentru că o să fii dezamăgită.
Deci nu mai lua în seamă părerea celorlalţi. Fă ce te face să te simţi şi să arăţi bine fără să te gândeşti la alţii.
Fii optimistă!

| Xpressurself a răspuns:

Problema ta este ca nici nu vrei sa fii ajutata. cauti raspunsuri care-ti convin tie si asta te retine sa vezi raspunsurile care te pot ajuta.
in unele situatii un singur raspuns nu este indeajuns. exista necesitatea unor conversatii pentru a descoperi de unde vine problema, insa sa stii ca oriunde vei cere ajutor nu raspunsul te va ajuta sa te vindeci ci atitudinea pe care o vei lua tu pentru a termina sa te mai consideri o victima si sa simti nevoia sa te aperi sau sa fii in garda.
sa fii sensibila este natural ca si fata insa "sensibilitatea" de care vorbesti tu se naste din orgoliu. mai clar, te simti atinsa foarte usor tocmai datorita faptului ca esti centrata excesiv pe propria persoana. o zicala care ti s-ar potrivi este "fii umil insa nu te lasa umilit". va fi de folos cand vei intelege ce inseamna.
nu te mai considera centrul tuturor intamplarilor si incearca sa fii detasata. fa sport de echipa. asta va fi de un real folos. O forma de yoga traditionala este extrem de binevenita.
invata sa deosebesti in propria ta fiinta cine esti tu de ceea ce ai invatat de la altii, mama, rude sau vecine. in general urasti la altii ce nu vrei sa vezi la tine. aceasta este o modalitate de a descoperi in tine ce nu -ti este folositor. descopera cine esti tu cu adevarat si urmeaza-ti propria ta cale. evita tot felul de ciudatenii de carti si sfaturi de genul "baga-ti picioarele in toata lumea" samd
fii sincera cu tine si cu ceilalti. mincinosii, hotii se tem sa nu fie prinsi si de aceea sunt in garda tot timpul. asemanarile se aplica. tu de ce "esti foarte atenta oare"? raspunde-ti sincer...doar tie

| hhhapciuuu a răspuns:

Poti sa citesti carti de Cristina nemevorski, sa te gandesti ca sunt lucruri mult mai naspa pe lumea asta decat daca iti raneste cineva sufletelul si orgoliul. sa privesti la lumea din jur ca sa inveti cum sa nu-ti pese, cum sa-ti bagi picioarele in toata lumea si totusi sa fi detasata si calma mereu;*