| LoLo a întrebat:

sunt noua pe aici si am o intrebare...eu sunt o fata mai tacuta, sensibila, timida, si imi place sa fiu mereu singura sa nu ma deranjeze nimeni.Cateodata am impresia ca nimeni nu ma intelege si de aceea imi place sa fiu singura, sa ma indepartez de toti, dar simt nevoia sa vorbesc cu cineva care sa ma inteleaga dar nu am cu cine sad, ma puteti ajuta sa ma schimb, adica sa fiu putin mai sociabila...multumesc

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Tu nu esti nesociabila ( si nici nu trebuie sa te simti vinovata )asa cum spui, tu ai o problema de acomodare. Sunt convinsa ca esti o domnisoara cu mult bun simt si educata si de aceea nu poti sa accepti persoane in anturajul tau cu care nu ai ce comunica.Deasemenea,cred ca pe acest site, vei gasi multi prieteni cu care
vei avea ce comunica. Ce-ti recomand insa, este sa fii activa, caci altfel iar vei ramane in umbra. Fruntea sus!

4 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

O schimbare este bine venita intotdeauna, niciodata nu este prea tarziu.Nu vei sta toata viata singura, retrasa.Vei avea nevoie si de prieteni, de sprijinul lor.Iti poti rezerva timp si pentru tine daca preferi sa stai singura, dar in timpul liber iesi pe afara, plimba-te, fii prietenoasa, le asculti problemele altora, ii ajuti, ii privesti cu alti ochi.

| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

In primul rand bine ai venit pe aici! Sincer nu prea stiu ce sa zic insa se poate ca in trecut altcineva din familia ta sa fi facut la fel si atunci ii ceva absolut normal ca tu sa ii preiei comportamentul de singuratic.
Ar trebui sa iti cauti prieteni din orice loc si chiar de mai deparet de tine si sa vorbiti despre orice.Banuiesc ca ai id de messenger nuh? De ce nu incerci sa mai vorbesti cu cei din lista ta? Sa mai schimbati pareri sau sa mai barfiti cate ceva...pentru ca nu o sa poti sa faci pe singuratica tot restul vietii si sa traiesti IN LUMEA TA in care numai tu esti perfecta.
Nu ma intelege gresit dar deja mi se pare ca asta se trage de la prea mult rasfat si duce catre ceva mai putin EMO.
Sa nu te superi insa, trebuie sa te gandesti ca, chestia asta cu,, nu sunt o persoana sociabila'' nu o sa tina prea mult pentru ca nu este decat un curent de fite si adolescenti.
Incearca ori sa depasesti acest curent al tinerilor de azi ori sa ai rabdare sa treaca dar fara sa te afunzi prea mult in el...
BAFTA!
SUCCES!

| caramelO a răspuns:

Buna. Eu cred ca ceea ce descrii u este o perioada prin care toti adolescentii trecem... Sunt sigura ca ai multe motive pentru a zambi asa ca fa asta mai des si incearca sa stai cat mai mult in compania prietenilor tai sau dc nu sa iti faci un iubit love strucklove struck pupic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Integreaza-te in mai multe gasti, lasa pretentiile.Cand se face o gluma seaca pe seama ta, prefa-te ca ai gustat-o si raspunde cu o ironie. Fii mai vesela, vorbareata.
Oricine are astfel de momente, nu trebuie sa consideri ca asta se intampla datorita faptului ca esti mai timida. Nu lasa calculatorul sau muzica sa-ti ocupe timpul degeaba, acorda-le prietenilor timpul tau happy.