| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in legatura cu un transfer de la un liceu la altul. Deci!

Marti am fost la liceu la care vreau sa ma transfer cu un parinte care a completat 2 cereri. Dupa care cei de la secretariat au spus ca trebuie sa astept pana vineri când este consiliu si trebuie sa imi accepte cererea. Au sunat-o pe mama si mi-au spus ca luni sa vin sa o iau, m-am dus azi am luat cererea si mi-au spus sa ma duc la liceul la care sunt si sa le cer dosarul cu toate „ prostiile " alea.... Când am ajuns acolo, mi-au spus ca nu pot sa ma transfer decat la sfarsitul anului deoarece nu voi fi pe acelasi profil la care sunt acum. Le-am explicat ca am dreptul de transfer in timpul vacantei dintre semestre. Dupa care ei ma „ abureau " ca trebuie sa astept consiliu si sa imi aprobe.
Spuneti-mi, daca sunt obliga-ti sa imi dea dosarul de ce nu o fac, cu verisoara mea au facut-o sa vina o saptamana zi de zi pentru a il da.... Eu nu am timp sa umblu 40 km pana la liceu zi de zi doar sa vorbesc cu ei... Ce ar trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Frate, scoala e obligata confor legii sa ti dea transferul. du-te, vb fros si roagale frumos sa ti dea actele, daca refua sa ai tel pe inregistrare, in haina. si le spui frumos si clar ca te vezi nevoit sa faci un drum pana la inspectoratul scolar ca sa se deblocheze situatia. si pe urma pleci calm frumos. or sa te sune sa te intorci. ca a fost o neintelegere etc.
p. s. 1. sper ca ai facut si o copie la hartiile alea nenorocite.
2. vezi ca fiecare inspectorat scolar judetean are o linie verde in care se inregistreaza neregulile (inlusiv cele legate de bac etc)
inta pe site-ul lor si sa ai nr si scutesti si un drum.
dar sa ai si inregistrarea convorbirii cu cocoanele. ca ele or sa nege.
3. ai dat diferente sau cum ai facut.,. ca sa fie totusi legal transferul?
ai dus adev cu media semestrului?
daca cele de mai sus nu-s indeplinite, atunci cocoanele banuie ca nu-i legal si de aia te sicaneaza.
deci recapitulare:
dus la secretariat, vorbit frumos si clar (si inregistrat refuzul)
sunat la linia verde si semnalata problema ( se iau masuri - te asigur)
bafta

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Deci, daca transferul a fost legal, atunci scoala la care ai fost primit iti va da hartia la mana cu transferul aprobat. Scoala de la care pleci este obligata sa ti dea foaia matricola, iar semnatura directorului din scoala de la care pleci e pur consultativa. deci nu te plange prea mult, tu trebuie sa vi la scola veche cu hartia data de cea noua cum ca ti-a fost aprobat transfrul. semnata de inspectorat si directorul scolii noi. daca ai transferul oficiaal ( se presupune teoretic ca ai dat acele diferente de profil in vacanta) te duci cu el la secretariatul scolii vechi si spui frumos ca urmatoarea plimbare a ta va fi la inspectorat. si chiar te sfatuiesc daca nu se misca in secunda 1. asa sa faci. In cazul in care nu ai aprobat transferul in mod oficial, nu inteleg cum noua scoala te primeste la ei. astept lamuriri

| richardetcc a răspuns (pentru Ara997):

Cererea de transfer la liceul nou a fost aprobata, dupa cum mi-ai spus mi s-au dat 2 harti pe care le-am dat la secretariatul scoli vechi, unde au si ramas. Totul este legal si conform legilor. Pana in momentul de fata unde nu vor sa imi dea transferul.

| Ara997 a răspuns (pentru richardetcc):

Frate, scoala e obligata confor legii sa ti dea transferul. du-te, vb fros si roagale frumos sa ti dea actele, daca refua sa ai tel pe inregistrare, in haina. si le spui frumos si clar ca te vezi nevoit sa faci un drum pana la inspectoratul scolar ca sa se deblocheze situatia. si pe urma pleci calm frumos. or sa te sune sa te intorci. ca a fost o neintelegere etc.
p. s. 1. sper ca ai facut si o copie la hartiile alea nenorocite.
2. vezi ca fiecare inspectorat scolar judetean are o linie verde in care se inregistreaza neregulile (inlusiv cele legate de bac etc)
inta pe site-ul lor si sa ai nr si scutesti si un drum.
dar sa ai si inregistrarea convorbirii cu cocoanele. ca ele or sa nege.
3. ai dat diferente sau cum ai facut.,. ca sa fie totusi legal transferul?
ai dus adev cu media semestrului?
daca cele de mai sus nu-s indeplinite, atunci cocoanele banuie ca nu-i legal si de aia te sicaneaza.
deci recapitulare:
dus la secretariat, vorbit frumos si clar (si inregistrat refuzul)
sunat la linia verde si semnalata problema ( se iau masuri - te asigur)
bafta