| Anonymus20201988 a întrebat:

Salut, am o problema legat de greutatea mea am 186 ca băiat și am 72 de kilograme, și as vrea sa ma îngraș dar problema mea este ca nu sunt o persoana mâncătoare, mănânc putin, cum as putea sa am pofta de mâncare, trebuie sa iau medicamente ca să am pofta de mâncare, când mănânc parca nu mănânc cu pofta. Ce îmi recomandați?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am o problema legat de greutatea mea..."

NU ai o problemă legată de greutate

https://artrosport.ro/blog/cum-putem-afla-greutatea-ideala/

| dullcat a răspuns:

Multa miscare sau munca fizica, sa vezi cum iti vine pofta de mancare. Poate ti-ar placea sa iti prepari tu felurile de mancare preferate si cu siguranta vei avea pofta dupa ce ai muncit tu.

| VoidEternal a răspuns:

Ești foarte bine așa. După 35 de ani o sa-ti fie dor de agilitatea și mobilitatea pe care kilogramele in minus ti-o oferă. Nu ești subnutrit, nu forța lucrurile, o să regreți ulterior.

| Ilovedinero a răspuns:

Sa mananci pe surplus caloric.De ex sa mananci lucruri mult mai bogate in calorii si proteine.Sunt si anumite suplimente si untul de arahide ridica sem nificativ numarul caloriilor. Daca mananci mult nu inseamna neaparat ca te ingrasi cum nici daca mananci putin nu inseamna ca slabesti.Totul tine de ce mananci. Poti sa mananci multe zaharuri, fainoase etc dar iti recomand mai mult ca mesele sa fie bogate in proteina caci proteina formeaza mai multa masa musculara, caloriile goale si carbohidratii formeaza doar tesut adipos si nu cred ca iti va placea