| Ionelionut a întrebat:

Salut! Am o situație încurcată, tatăl meu este bolnav și trebuie să am grijă de el și să stau cu el, vreau să mă ocup și de sport pentru că este pasiunea mea și fac sport de performanta mai fac și culturism și trebuie să mănânc 4 mese pe zi și să fac sala de 3 ori pe săptămână. Părinții mei sunt divorțați și trebuie să stau la ei pe rand și la mama și la tata, la școală dacă îmi aduc mâncare să mănânc îmi fura colegii, vreau să mă apuc și de muzica pe calculator. Vreau să îmi mai fac timp liber macar 2 ore cu prietenii mei, bunica din partea tatălui are probleme mintale și mă enervează foarte rău, da știu că nu ar trebui pentru că este un om cu probleme. Când ajung acasă la mama sa mai stau cu ea se cearta mereu cu bunica mea din partea mamei, eu am avut o problema de sănătate destul de grava și am amintiri proaste de la spital dar a trecut problema de sănătate, însă mă simt foarte prost când îmi amintesc și tot ce mă deranjează este școală. Mă ține 8 ore la școală și eu nu mai am timp de nimic, am și niste colegi foarte răi, nu știu ce să fac pentru că școala îmi ia tot timpul și nu pot să îmi fac visele și să îmi ajut familia și să fie totul bine, nu știu ce să fac poate exista o modalitate sa fie totul bine, mă deranjează foarte mult școală.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti imbunatati situatia oarecum. Cele mai multe activitati sunt periodice. Scoala, somnul, mesele, sala. Asta inseamna ca le poti programa. 80% din timpul tau poate fi programat. Si atunci, e bine sa iti faci un tabel, saptaminal, un tabel pe fiecare saptamana, cu zilele puse pe jumatati de ora, si in fiecare jumatate de ora sa iti pui activitatile. Daca stai si iti programezi totul cu grija, vei vedea ca, daca cauti sa nu ai timpi morti, iti va ramane suficient de mult timp si pentru alte lucruri pe care crezi ca nu le poti face. Si, daca te disciplinezi sa tii acel program, vei vedea ca dusmanul tau no. 1 sunt timpii morti, ca pierzi o groaza de timp fara sa faci ceva anume. Tinind programul, vei trage de tine, dar vei reusi sa cistigi chiar si 5-6 ore pe saptaminam ceea ce eu consider ca e mult. Eu am tinut un astfel de program timp de cateva luni. Beneficiile sunt imense. Te disciplineaza, dar si te ajuta sa cistigi timp. Si, desigur ca, dat fiind ca mai apar chestii neprevazute, nu vei putea sa il tii intrutotul, dar si asa tot e bine, tot vei av ea de cistigat. Eu o singura data am tinut intr-o saptamana tot programul asa cum l-am pus pe hirtie, si satisfactia mea la firsitul saptaminii a fost imensa. In rest, au fost saptamini in caretebuia sa reformulez intregul program, dar a meritat din plin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

și să fie totul bine, nu știu ce să fac poate exista o modalitate sa fie totul bine. Nu există o asemenea modalitate. Dar situația se poate ameliora. Dar ceea ce poți ameliora cel mai mult este reacția ta la toate întâmplările.

| Sophieka a răspuns:

Poti renunta o perioada la culturism si la importanta aspectului fizic ca sa ai mai mult timp pentru tatal tau.

Daca ai putea sa te muti la alta scoala, ar fi bine... Poate ai avea colegi mai buni, si eventual sa incerci un profil mai usor (daca esti la liceu), sa mergi pe filologie, unde din clasa a 11-a nu mai ai mate, fizica, bio, chimie etc in cazul in care nu esti deja la filologie.

Cum spune si colegul Sadrian46, trebuie sa inveti sa nu mai pui orice la suflet pentru ca iti va afecta sanatatea...Stiu ca e greu, dar mai asteapta putin pana mai cresti, iti poti lua un loc de munca si te poti muta singur.