| VIPer18 a întrebat:

am si eu o intrebare care pare prosteasca da nu este pentru mine e ceva serios...am facut sala o luna de zile(si inca mai fac) si is cel m-ai facut din clasa. dar problema mea este ca cand vine vorba sa ma bat cu cineva incep sa tremur sami fie frica si nu pot sal lovesc.Ma poate ajuta cineva? nu vreau sa merg la kickbox, box, karate etc. (am suflu sistolic) FUNDA PENTRU CEL MAI BUN RASPUNS

7 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Adevarul e ca violenta nu e o solutie dar sa zicem ca cineva apuca sa-ti dea un pumn. In situatia asta nu cred ca daca i-ai spune 2-3 vorbe mai dure, l-ar durea. Si nici calm nu cred ca mai esti atunci. De ce sa te bata cineva si tu sa stai sa incasezi? Gandeste-te ca nu are cum sa te bata si dovedeste-ti tie ca esti puternic fizic si psihic. Nu are de ce sas-ti fie frica, doar nu te bati cu vreun mare bataus. Ce poate el, poti si tu! Dar totusi, daca poti evita incaierarile astea, fa-o!

| VIPer18 explică (pentru Ramo80):

Stiu...dar si cand ma gandesc ca trebuie sa ma bat cu cineva sau imi inchipui ca ma bat cu cineva degeaba, incep sa tremur si sa ma ia niste fiori oricat as incerca dar si faza cand ma enerver e nasol rau atat cat si pentru mine cat si pentru agresor uit tot ce am in minte nu mai vad ce e in jurul meu il vad doar pe agresor si incep sa dau in el pana il vad jos dar nervii acestia sunt aproximativ intre 1-5 min si dupa redevin la normal si incep sa tremur si daca agresorul se ridica de jos sau nu l-am doborat mi-o iau nasol.

| Lavinia1 a răspuns:

Nu cred ca aici este vorba de putere si muschi ci mai degraba de constinta, probabil ca nu esti o persoana impulsiva, volenta. Poate nu iti place sa-ti rezolvi problemele apeland la forta.

| VIPer18 explică (pentru Lavinia1):

Poate este adevarat...dar unii se uita la mine de jos si zic ca am muschi ca sunt fortos da cand vine vorba sa ma bat cu cineva nu pot si nu vreau sa ma fac de ras.

| Lavinia1 a răspuns (pentru VIPer18):

Cand vine vorba sa te bati? Evita aceste incaierari nu duc la nimic bun, pentru ce ai primi si ai imparti pumni, picioare etc? Daca vine careva si te provoaca roaga-l sa se unfle in pene in alta parte pe motiv ca nu ai chief de acte juvenile.Tu ca si ei esti om asa ca este imposibil ca intr-o zi sa nu iti sara tandara datorita acestor ''provocari'', atunci vor vedea de ce esti cu adevarat in stare.

| VIPer18 explică (pentru Lavinia1):

In zilele astea daca zic asa cuiva ma fac de tot rasu nu-i vorba de asta dar o sa atrag si mai multe persoane care o sa zica in gandu lor : ce prost ii asta.hai sal batem sau ceva de genu si chiar daca as vrea sa-mi sara tandura sa arat de ce sunt in stare dar degeaba imi apare iar starea de Anxietate.

| ChitanuEfim a răspuns:

Atita timp cit nu iai bataie nu e nevoie sa lovesti, corect? cea mai buna metoada cred eu ca e calmul...(Y)