| Rooobi a întrebat:

Salut am si eu o intrebare. Port ochelari de vedere de aproape 2 ani si am -1, 5. Daca e cu minus vederea isi revine fara operatie? Si inca ceva as vrea sa imi cumpar niste lentile de vedere, credeti ca sunt bune, sunt greu de folosit?(in special pentru cei care poarta lentile).

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, 1, 5 sunt lentile de corectie, iar daca porti ochelarii, intr-adevar vederea poate fi corectata.Nu-ti recomand lentilele, care pot provoca infectii, mai ales ca esti nou in meseria de,, ochelarist,,.

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Miopia nu se va vindeca fara operatie. Dimpotriva, este foarte posibil sa creasca, de-a lungul anilor, de obicei stagnand in jurul varstei de 20 de ani. Nu ai ce sa faci decat sa porti ochelari sau lentile pana cand va stanga, iar atunci te vei putea opera, daca doresti.
Lentilele nu sunt greu de folosit, dar trebuie sa le schimbi o data la o luna sau doua, in functie de cat sunt valabile (exista diverse tipuri, dintre care unele se schimbata o data pe luna, altele la 2, iar unele la 6 luni). Unele de calitate costa in jur de 80-100 RON, aici referindu-ma la cele care se schimba o data la 2 luni (mie mi se par cele mai convenabile). Pe langa lentilele propriu-zise, vei mai avea nevoie de o solutie in care sa le tii, pe care o gasesti tot in locul din care iti cumperi lentilele. Cel mai important este sa ai grija sa fii curat pe maini atunci cand ti le schimbi, daca te hotarasti sa porti.

| Allyiee a răspuns:

Buna! Si eu port ochelari de vedere, tot la fel, cu -, numai ca eu am dioptriile mai mari decati tine(asta se intampla cand nu asculti de parinti, dar tot n-o s-o fac whistling) Vederea ti-ar putea reveni, sau macar sa-ti ramana aceeasi dioptrie, sa nu-ti mai creasca. din pacate nu pot sa-ti spun concret, ca mie imi creste constant la cat stau eu la calculator, dar am avut un an in care nu mi-a mai crescut deloc. Incarca sa mananci cat mai multe fructe si legume, de-alea care te ajuta cu vederea laughing de preferabil morcovi, rosii. Dar operatia e cam cea mai buna solutie... Iar la lentile, eu nu am purtat niciodata, si nici nu cred ca vreau sa port. Exista cazuri in care lentilele irita ochii. De feolosit, nu prea cred ca sunt grele de folosit, exite lentile de-alea zilnice, si lentile pe care sa le folosesti timp de o luna. Numai ca trebuie sa ai grija de ele, sa le tot dezinfectezi cand nu le folosesti.
Sper ca te-am ajutat :-s

| Rooobi explică:

Pai in primul an cand i-am luat ii purtam zilnic nu-i dadeam deloc jos(decat cand dormeamhappy ). Dupa un an jumate am fost la control si mi-a zis ca ajunsasem la -1, 25, dar problema e ca acum nu-i prea mai port tot timpu. Dar am un prieten care a avut aceeasi dioptrie -1, 5 si a purtat din clasa a3a pana prin clasa a7a si i-a revenit complet vederea, si nu ii purta tot timpu desi statea si cam mult la calculator si totusi si-a revenit. Eu totusi cand stau la calculator ii port mereu si am la ochelaroo lentile speciale (reflectorizante ceva de genu). Oricum luna viitoare merg la oftalmolg pentru o consultatie. O sa intreb acolo mai multe.

| Supermanka22 a răspuns:

Si eu -1, 5... sad off

| Teoteoteo a răspuns:

Bunahappy. Deci si eu am aceleasi dioptrii ca ale tale, si am purtat si eu ochelari vreo 2 ani. Si pana la urma am ajuns sa port lentile. De pus, sunt destul de greu de pus. Ochelarii ajuta mai mult ochii, sa nu le creasca dioptriile, deci practic este mai bine sa porti ochelari decat lentile. E alegerea ta pana la urma. Succes! :*.

| Gabriel_Perianu_1966 a răspuns:

Am intalnit un mos de 80 ani si dupa ce o mancat morcov zilnic ia revenit vederea deci minuni exista Dar sunt si cauze pshihoemotionale la asta