| AvanJogia a întrebat:

Salut am si eu o poza cu un baiat si as vrea sa o analizati si sa ziceti ce varsta are, cate kg si ce inaltime are.
Asta cu aproximare si mai vreau sa stiu ce exercitii ar trebui sa fac sa am corpul ca al lui si cum as putea sa ma ingras cu 10kg mai mult, a si am 17 ani.
Dau funda.
http://i.imgur.com/IuarZNW.jpg

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu o sa te ajute grasimea... grasimea o sa se puna pe abdomen si clavicula o sa ramana tot asa.

Cel mai bine este sa faci sala. Ai nevoie de masa musculara, nu de grasime.

12 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Ai formulat cam gresit intrebarea...
Nu prea conteaza cati ani are tipul, ce inaltime are etc. Este de ajuns ca ai lasat poza ca sa ne facem o impresie.

Daca vrei sa te ajutam cu sfaturi atunci trebuie sa lasi si o poza cu tine sau macar sa spui ce inaltime ai, precum si numarul de kg.

Corp ca al lui poti face usor sau greu... depinde cum esti acum.

| AvanJogia explică (pentru RainmakerX):

Eu am 17 ani, inaltine 1.76 greutate 50 de kg. Greutate e sub de cat e normal.
As aprecia daca mi-ai dat o lista cu ceea ce trebuie sa fac legat de mese si exercitii fizice.

| AvanJogia explică (pentru RainmakerX):

Pe mine ma enerveaza ca mi se vad acele oase (Clavicula) de la gat pana la umeri si ies in evidenta la umeri nu trebuie sa iasa in evidenta asa rau.
Deci vreau sa ma ingars putin cel putin cu 10kg.
Inaltimea de 1.76 greutate 50 kg.

| RainmakerX a răspuns (pentru AvanJogia):

Sincer,nu ma prea pricep... eu am facut doar cum a spus Angel Fitness si am vazut ca merge.

https://www.youtube.com/user/Angelfitnesss - acesta este canalul sau.
Este un tip foarte de treaba. Il poti intreba orice. Mie mi-a raspuns in vreo 3 zile dupa ce i-am pus ultima intrebare.

Pentru inceput eu ti-as recomanda sa urmezi programul lui de incepatori.
Pentru mese cauta pe Youtube Angel Fitness nutritie.

Daca ai intrebari atunci nu ezita sa-l intrebi. Mie mi-a fost rusine la inceput dar sincer, nu ai de ce... tipul este super ok.

| AvanJogia explică (pentru RainmakerX):

Okey,mersii de sfaturi.

| RainmakerX a răspuns (pentru AvanJogia):

Nu o sa te ajute grasimea... grasimea o sa se puna pe abdomen si clavicula o sa ramana tot asa.

Cel mai bine este sa faci sala. Ai nevoie de masa musculara, nu de grasime.

| AlexCristi97 a răspuns:

Si eu ti-l recomand pe Angel Fitness, zice chestii chiar bune, le-am testat pe mine laughing ca sa pui ceva kilograme pe tine clar trebuie sa te apuci de sala sau sa faci acasa zilnic flotari, abdomene, genoflexiuni dar ar fi mai usor la sala pentru ca cele 3 mentionate mai sus nu sunt suficiente pentru toate grupele de muschi,
Alimentatia: multe proteine adica fasole, naut, linte, piept sau pulpe de pui, ton si peste in general. In cazul in care esti genul care nu poate manca prea mult, cumpara-ti suplimente proteice (la asta nu ma pricep dar daca mergi undeva la sala te vor ajuta aia). In cazul in care nu ai mai fost la sala, sa stii ca lumea de acolo e extraordinara. Aveam preconceptia ca e plin de cocalari si matahale si desi asa este, sunt super de treaba, prietenosi si majoritatea dispusi sa ajute incepatorii laughing.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCristi97):

De ce "sa faci acasa zilnic"... muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Flotari = piept ( si putin umeri + triceps ), si pieptul se face o data pe saptamana,

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Cosmin86):

Se face o data pe saptamana daca faci intens, cum faci la sala. Daca faci 20 de flotari intr-o zi si stai o saptamana pana sa faci iar, nu rezolvi absolut nimic (si asta e tendinta cand faci acasa). Pentru exercitii acasa mi-a mi-a recomandat un tip sa fac asa: fac serii de 10-10-10 flotari-abdomene-genoflexiuni dupa care faci 9-9-9, dupa 8-8-8 dupa 7-7-7 si tot asa pana termini si sa faci asta la 2-3 zile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Daca nu faci intens, oricum nu faci mare lucru, chiar daca faci zilnic... ca muschii se obisnuiesc cu greutatea folosita si o sa progresezi la inceput si apoi te plafonezi rapid.

Da, ce ti-a recomandat e pentru rezistenta si ars calorii, in niciun caz pentru masa musculara si forta.

| Sociopatul a răspuns:

Din punctul meu de vedere tipul din imagine are mai multe trasaturi feminie decat masculine, nu poti sa fi ca el din punct de vedere fizic, pentru ca avem organisme diferite si nu ne putem face o silueta in functie de imagini...

| Biu009 a răspuns:

Mergi la sala si mananca multe proteine. Nu trebuie sa te ingrasi, ci sa pui masa musculara.

| AvanJogia explică:

Va multumesc la toti pentru sfaturi.