| Blabla235843 a întrebat:

Salut,am si eu o problema si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat.
Am implinit 12 ani si nu stiu cum sa ii zic mamei ca e timpul să mă epilez pe picioare.
De anul trecut ii zic asta si primesc același răspuns,ca am puf pe picioare si nu are rost sa il epilez,ea spune că oricum nu se vede.
În realitate,se observă și pur si simplu se vede urat,nu port pantaloni scurți de rusine...
Nici nu imi amintesc când am purtat ultima dată rochie
Nu stiu cum sa fac,stiu ca nu pot toata vara sa port doar blugi, dar nici pantaloni scurți atata timp cat am picioarele astea ????
E atât de complicat,nu pot sa o conving pe mami deloc, dati-mi un sfat.
Multumesc Anticipat!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te epilezi singura, n-ai nevoie de maica-ta sau acordul ei. E corpul tau, e normal sa iei astfel de decizii. In ceea ce priveste tatuaje/piercinguri da, mai inteleg sa se bage dar cu ce o deranjeaza pe ea ca te epilezi pe picioare, n-am putut niciodata sa inteleg mamele cu mentalitatea asta. Epileaza-te linistita. Cu Bic-ul prima data ca o sa te doara la ceara/epilator electric. Poti de a 2-a oara deja sa te faci cu epilator electric cand abia iti daparul si e micut ca sa nu te doara prea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg!
Pai fa-o si dupa nu mai are ce sa iti faca! Adica nu o sa te taie ca ti-ai indepartat parul, lmao. Eu asta am facut si la mine a fost ceva gen:" deci l-ai dat..."

| IoanaRoman09 a răspuns:

Nu poti sa te epilezi fara sa stie ea...adica pnm nu-mi vine altceva in minte rolling on the floor

| urprettynomatterwhat a răspuns:

Draga mea, te inteleg perfect. Si eu acum 5 ani (cand aveam 12 ani), aveam deja par pe picioare, nu era nici puf dar nici foarte des, era "marar" maro care totusi, se vedea. Mie prieteni imi ziceau "fata lup". I-am spus si eu mamei, iar ea fix asta a spus "e puf, nu se vede, nu are rost sa il epilam, vedem dupa ce iti vine menstruatia". Dupa ce mi-a venit menstruatia (fix dupa doua luni, la sfarsitul lui mai perrrfect pentru vara), i-am reamintit mamei, iar ea a spus "il facem cu ceara cand vine vara." Stiind ca ceara DOARE, am spus "dar mama, o sa doara foarte tare." Eu zic sa o intrebi cand are de gand sa te epileze, si vezi cum negociezi cu ea. (Eu l-am bagat pe tata in discutie care i-a zis, las-o sa faca ce vrea" si pana la urma am inceput sa ma rad phew.) Cu mine a functionat, nu stiu cum o sa fie la tine, dar incearca!

| Anonimus24082004 a răspuns:

Ai putea sa pui piciorul in prac si cu putin curaj sa ii spui mamei tale ca vrei sa faci asta, pentru mai multa siguranta ai putea sa ii dai un exemplu o prietena care face deja asta. Sper ca te-am ajutat! #TPU?