| anonim_4396 a întrebat:

Am un coleg care mereu face remarci proaste asupra mea, nu ma suporta. Niciodata nu am fost rau cu cineva, nu m-am batut, nu am injurat, eu sunt seful clasei si totodata cel mai inteligent, si l-am lasat sa zica ce vrea, pana astazi. O sa ii spun de maine sa inceteze(poate nu intelegea), daca nu o sa il atac in instanta. Se poate? Are 14 ani. Sau ce sa fac? Sa vorbesc cu domnul diriginte si sa faca ce? Nimic. Ii scade un punct la purtare si gata. Am nevoie de ajutor.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu face pe cainele speriat sa te apuci sa-l zici la diriginte, o sa decazi in ochii tuturor. Ia-te de el si raspunde-i c-o remarca indiferenta din care sa inteleaga ce neimportante sunt el si opinia lui

| Violleta2022 a răspuns:

Daca erai atat de inteligent pe cat te spui, ai fii stiut ca la 14 ani nu te duce nimeni in instanta, pentru o jignire intre copilasi!
Pentru asta exista diriginte si ora de dirigentie!
Ceea ce vrei tu este de fapt razbunare, nu dreptate, ca aia se face cu o nota mica la purtare, sau cu o discutie serioasa cu copilul, ori cu parintii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

și ce-i faci în instanțălaughing))))0

| EcceHomo a răspuns:

Şi eu am fost şefa clasei, asta...hăt,cu mult înainte să se sufoce tot sistemul de învățământ,iar când se ivea o problemă(a ta e mult mai gravă,te priveşte personal),la ora de dirigenție, ridicam problema.
Îi spui domnului diriginte problema ta, cu precizarea că, dacă nu ia atitudine, la următoarea oră de dirigenție vor participa şi părinții tăi.

| EsteraAntal a răspuns:

Am pățit-o si inca o plătesc ( Dar nu sunt șefa clasei ....nu contează) faptul e sa nu il lovești ca asta e cel mai grav! Încearcă să îi dai niste cuvinte ( nu urâte, ca dupa o sa se audă ca esti needucat) care sa il pună pe gânduri. Dacă îi spui ceva si el comentează iar tu nu mai poti zice nimic, vorbeste cu un coleg cu care te înțelegi foarte bine, sau chiar mai mulți, iar apoi cand iti mai zice ceva iar ei sunt prin preajmă, incearca sa ii zici ceva tot cum ti-am scris mai sus iar atunci cand tu nu stii ce sa ii spui, vor ști ceilalti ( vor sari si ei cu gura), sau vorbeste cu părinții lui. Înțelegi tu. Dar faza e cati ani ai?