| Anonimity a întrebat:

Am un laptop Acer aspire e1 571g. Are i3 la 2.2 dual core, 4 gb ram pe frecv de 1333, placa video dedicata nVIDIA geforce 620 m de 1 gb, si recent iam schimbat hardul stock cu unul segate de 500 gb la 7200 cu 32 mb buffer. Am avut mai multe windowsuri pe el. Momentan vreau ceva care sa mearga cat mai bine. Daca bag ubuntu, merge repede dar nu ma pot juca nimic. Deci tot win ii bag. Ce imi recomandati? Ma gandeam la windows 8. Ce versiune sa iau? (32 bit sau 64 - in functie de configuratia sistemului )?. Dau funda pentru cel mai bun raspuns si multumesc anticipat. Imi e ca daca pun pe 64 foloseste toti 4 gb ram dar mie sa nu ii fortez procesorul sau altceva in functie de arhitectura.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Avand 4 Gb de RAM si procesor i3 pooti sa pui Windows pe 32 bit. Merge mai usor. Daca se mai pot aduga ceva RAM-i poti sa pui si pe 64 bit.
Pentru a folosi cei 4 Gb de ram si pe 32 bit baga acest patch: http://www.filehost.ro/30585878/PatchPae2_zip/