| ArisTOTelx a întrebat:

Am un preffer ko dispersant foarte eficient cu concentrat natural de piper și îl folosesc in cazul agresorilor sau a câinilor care se dau la mine etc.
Dacă se face un conflict nu din vina mea, sa ma atace un agresor și îl folosesc sa ii dau in ochi, dupa aia pot sa ii dau la coaste? In sensul sa îl bat eu pe el după ce m-am aparat cu ko dispersant, spray cu piper nu paralizant?

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Paralizantul nu este legal si poti fi considerat tu agresorul.
Daca tu ai blocat actiunea agresorului, de ce nu pleci sau de ce nu chemi politia?
Daca tu il bati pe ala mai rau decat a apucat el sa te bata pe tine, e greu sa demonstrezi la politie ca el te-a agresat pe tine si nu tu pe el.
Daca stii ca ai conflict cu cineva ( o ai promisa big grin ), mergi si depune o plangere pe numele respectivului si chiar daca nu se intampla nimic, daca se va intampla vreo altercati eintre voi, ai avea dovada ca el te-a amenintat si tu de asta ai fost pregatit cu spray.
Daca tu il imobilizezi practic cu spray-ul si el e considerat ca nu te mai vede... din acel moment nu mai este considerata legitima aparare si tu devii agresorul.
Recomand sa nu ajungi direct la bataie si sa folosesti spray-ul si chiar sa il arati ca il ai si sa-si vada de treaba. Bataia poate degenera rau, nu stii daca nu mai are ala si vreun cutit sau altele... si apoi piperul ala ustura, dar nu este invincibil si poate nici tu nu l-ai nimerit bine si daca tu ai 70 kg si ala 120, doar cade pe tine si te "juleste". big grin