| anonim_4396 a întrebat:

Salut..am vrut să cer un sfat ce as putea face...sunt o fată de 15 ani, întru iarăși în depresie strașnică. Cînd mă simț rău beau alcool, mă liniștește mă gandeam sa încep să fumez, dar mă tem să nu fiu prinsă de părinți. Problema e ca mă simț ca cel mai prost și singur copil. In ultimul timp doar fug după oameni știind ca ei nu mă vor alături. Cu familia nu sunt deloc apropiată. Nu stiu ce să fac mă simț foarte singură, plang și sunt foarte sensibilă atunci cand vreun băiat sau față mă numește nu stiu cum să reacționez s-ai numesc și eu ori să fiu pasivă. Mereu întru în depresii puternice cu lacrimi grele ca am doar insuccese, nu am cu cine vorbi. Ce pot să fac...

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
De cele mai multe ori in viata ne confruntam cu probleme mai delicate, dar nu aici e finalul.Chiar si in cele mai rele cazuri cand simti si crezi ca nu mai este cale de iesire, chiar si atunci este o portita pe care poti iesi.Alocoolul nu este bun fara masura si fumatul nu este o solutie desi fumul linisteste, dar e o linste de moment nu ceva permanent.Ai 15 ani trebuie sa incepi sa te linistesti, sa ii lasi in pace pe chi ce nu te vor, ei sigur nu au ce cauta langa tine, sa gasesti un baiat bun care sa te inteleaga si sa aima grilla de tine.Viata e frumoasa chiar si daca apar obstacole, iar tu esti doar la inceput.Azi poate fi foarte rau iar maine sa se schimbe tot intr-un bine fara sa iti vina sa crezi.Trebuie sa ai incredere in Dumnezeu, sa nu renunti niciodata la ceea ce iti doresti cu adevarat indiferent de cate ori esuezi, toate se intampla cu un motiv crede-ma.O sa vezi ca va fi bine.Ti-am trimis si un mesaj privat.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Găsește-ți un hobby.

| Satango a răspuns:

Frumoase compuneri ai primit mai jos. Într-adevăr, alcoolul nu e bun, la fel nici fumatul, nu e bine să pui la suflet răutăţile altora, însă sigur ştiai lucrurile astea deja. Eu am să privesc din alt unghi. Era o vorbă: ''Dacă trei persoane îţi spune că eşti beat, atunci eşti beat, te duci şi te culci''. Ceea ce vreau să-ţi spun e că dacă oameni fug de tine, înseamnă că e o problemă la tine. Nu poate să te evite toată lumea fără un motiv. Există persoane rele, negativiste, respingătoare, dar nu e toată lumea aşa. Dacă nimeni ''nu te vrea'', înseamnă că au un motiv. Probabil toată starea asta de care încerci să te fereşti apare datorită acţiunilor, atitudinii, comportamentului, concepţiilor tale. Poate acei oameni care te resping nu găsesc nimic de plăcut la tine. Sigur eşti tu cea adevărată cu ei? Nu mai fi pesimistă, nu mai vedea totul în negru, nu mai încerca să te hrăneşti prin astfel de stări depresive, te distrugi încetul cu încetul, fii tu. Dacă nu ai grijă de tine, nu va avea nimeni, fiecare e preocupat de propriul său interes, chiar dacă nu îţi dai seama cu uşurinţă de asta.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Hey, hey! Capul sus, invata sa ai mai multa incredere in tine, fericirea ta depinde strict de tine, nu de cei ce te inconjoara. Adica in functie de cum vezi tu lucrurile. Incepe prin a te aprecia mai mult pe tine, prin a te cunoaste mai bine, cu timpul vei avea mai multa incredere in tine, nu te vor mai afecta rautatile celor din jur. Si eu sunt o fire foarte retrasa, inainte aveam si eu stari asemanatoare, pana cand, intr-un final m-am acceptat pe mine, am inceput sa ma simt foarte bine cu mine, iar celor din jur nu le-am dat importanta.

| SorinelF86 a răspuns:

Daca bei si fumezi nu faci decat sa te afunzi mai mult ori in ele ori in depresie, ce poti face e sa nu-ti mai pese de orice chestie, sa-ti faci niste prieteni de treaba care nu te invata la prosti, alege un sport preferat si fa miscare, miscarea te binedispune, cauta activitati de relaxare in aer liber, role, bicicleta, si natura te poate binedispune, cauta dragostea in lucruri simple, si pe langa toate astea fa-ti obiective realiste

| BeatriceRamo a răspuns:

Hei! Viata e frumoasa. La 15 ani ce griji poti sa ai? Ce probleme? Sau depresii? Viata e frumoasa nu mai pune la suflet rautatile altora, ca lumea e rea, si in ziua de azi nici aproapele tau nu iti vrea binele, si crede-ma ca iti vorbezc din propria experienta. Fii indiferenta, fa-tr ca nu iti pasa si lasa. Vorbele sa curga. NU PUNE LA SUFLET!
Si familia? Dar mama ta? Nici cu ea nu te intelegi?
Daca vrei te astept sa vorbim in privat! Si eu am fost in aceiasi situatie ca tine, stiu cum e! Succes si capul sus draga mea!