| danielllllllllllll a întrebat:

Buna tuturor!
Am nevoie de niste sfaturi...
Deci, eu am 19 ani(aproape 20) si sunt intr-o relatie de 4 luni cu o fata de 16 ani pe care o iubesc foarte mult,am mai avut prietene dar pe nici una nu am iubit-o asa de tare,problema este ca sa fiu sincer ca sunt alcoolic, m-am apucat de alcool din cauza problemelor de familie pe care le-am intampinat, nu pot sa rezist mai mult de 2 zile fara sa beau fiindca simt ca intru in depresie,prietena mea mereu imi reprosa asta mereu ca atunci când beau ma schimb,ca devin un alt om si ca ma leg de toti fara motiv,desii niciodata nu ma legasem de ea sau nu mi-am schimbat coportamentul fata de ea chiar daca fusesem baut,de curând m-am legat iarasi de un prieten al ei fara motiv s-a suparat si mi-a zis ca daca mai beau se desparte de mine,i-am promis ca nu o sa mai beau dar nu m-am putu tine de cuvant ieri am mers la ea sala unde face tennis de masa si iar mi-a zis ca sunt beat si sa plec de acolo ca nu vrea sa ma mai vada,i-am zis sa imi mai dea o sansa da mi-o zis ca asta o fost ultima,când am auzit am innebunit si am facut-o javra si am inceput sa injur,ba chiar l-am scuipat pe un copil care era acolo.
Azi am vorbit cu ea si mi-a zis ca ma iubeste enorm dar ca nu poate continua asa, am plans amândoi chiar nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa o pierd, o iubesc prea mult...
Va multumesc ca v-ati facut timp sa ma ascultati si as aprecia daca as primi un sfat...

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singura posibilitate este sa mergi la un medic psihiatru si sa soliciti internarea intr-un serviciu de dezalcoolizare. Tu vei fi alcoolic toata viata ta, dar cu ajutorul psihiatrului poti renunta la consumul de alcool, adica sa ajungi intr-o faza in care doar sa-ti doresti sa bei, dar dorinta sa poata fi controlata, asa incat sa nu ajungi niciodata la asta. Va dura mai multe luni, poate chiar un an, dar apoi poti sa te reintorci la ea si sa incerci sa o recastigi.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la un cerc pentru alcoolisti, ceva activitate din asta care sa te ajute sa te lasi. Spune-i ca vrei sa faci asta, si va ramane cu tine eventual in timpul procesului sau puteti incerca sa reluati relatia dupa ce scapi de acest viciu,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-te.In primul rand pentru tine si pentru sanatatea ta.
Iubita ta iti vrea binele si ar trebui sa o asculti si sa incerci sa te schimbi.

| 393Dan a răspuns:

Sarmanul copil, el doar merse sa joace tenis de masa.

| Andersen2k18 a răspuns:

Mai rar oameni care isi dau seama ca fac ceea ce nu trebuie, e foarte bine ca ai luat decizia asta de a te lasa de baut, dar cel mai bine este sa te duci la un centru de dezalcoolizare, te va ajuta mult sa scapi de viciu asta, gandeste-te ca o faci pentru tine si sanatatea ta.Va fii greu la inceput, dar vei scapa de asta cu multa munca.Multa sanatate!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Inlocuieste alcoolul cu apa! Suna ciudat dar prefate ca bei tuica de prune cand de fapt bei apa... laughing O sa functioneze probabil. Nu lasa o dependenta sa te desparta de fata aceia. Fa-i un cadou, un trandafir de exemplu si cere-ti niste scuze sincere. Daca ea a fost cu tine si atunci cand ai baut inseamna ca e o fata speciala, nu merita sa o pierzi.

| TheSpell a răspuns:

O clinică de dezalcolizare e singura soluție.
Altfel, nicio fată care se respectă nu-și va lua un alcolic pe cap, mai ales de la o vârstă fragedă.
Trebuie să încerci să faci asta, în primul rând pentru binele tău, nu poți continua așa.

| CSDNCSF a răspuns:

Tu trebuie sa faci prima schimbare, ci anume sa incetezi cu bautura sau cel putin sa te limitezi. Prima data trebuie sa vada o schimbare la tine, iar apoi o sa fie totul ok. Cel putin asa consider eu