| Maruskaaa a întrebat:

As avea si eu nevoie de un sfat. Am 14 ani si 3 luni dar sunt foarte inalt in inaltime 1.87, acum un an am fost la doctor si mi-a zis ca nu ar trebui sa mai cresc ( atunci aveam 1.84 ). Problema este ca sunt si slab 58 de kg. Cum as putea sa nu mai cresc ( nu am nevoie de rasp gen sala deoarece nu prea am bani de sala ), am 2 gantere acasa de 6 kg, fac genoflexiuni, abdomene... Ce sfat imi dati? Cum sa nu mai cresc, e buna intaltimea mea, cum sa ma ingras? Totii colegii rad de mine ca sunt cel mai inalt din scoala, mai am doi colegi de 1.85 si 1.84. Pt mine nu ar fi o problema aceasta inaltime daca as stii ca nu mai cresc. Am 44 la picior

Răspuns Câştigător
| 4ever_5725 a răspuns:

Stai fara griji ca ai timp sa te ingrasi fiecare om creste cum ii este felu si se ingrasa dupa ce ti se opreste cresterea.la 14 ani n-ar trebu sa fii asa inalt da nu-i rau daca esti inalt sunt baieti care cresc pana la 14, 15 si dupa incep sa se dezvolte!^mujchi, grasime^etc

5 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Aoleu,iar eu care imi doresc sa fiu la fel de inalta ca si tine, iar tu vrei sa fi mai mic? Glumesti? Inseamna ca si parinti tai sunt mai inalti si mostenesti de la ei, poate te-ai dezvoltat mai repede.Nu mai fa atat de mult sport,nu mai lua vitamine,insa sunt sigura ca nu mai cresti, asa ca nu iti mai fa probleme nu ai sa mai cresti, nu o sa ajungi la 2m.

| BlueHusky a răspuns:

Stai linistit cand cresterea o sa inceteze o sa te ingrasi, nu iti recomand sala mai bine faci sport si ai putea incerca ceva de contact. good luck

| *Baby* a răspuns:

44 la picior? Omfg

| Mihaela88 a răspuns:

Înălțimea nu ar trebui să o consideri o problemă, ci din contră, r trebui sa te bucure. De obicei așa se întâmplă. Oamenii înalți vor să fie scunzi și invers. Eu am 15 ani și 1, 87 și nu am mai crescut de cel puțin jumate de an-poate chiar trei sferturi.Ar trebui într-adevăr să mai pui ceva pe tine. încearcă poate sa mănânci mai mult.O să reușești să te îngrași cu timpul.Și gândește-te că poate unii colegi sunt doar invidioși pe înălțimea ta și încearcă să te facă să te simți prost. Nu-i băga în seama- simte-te bine în pielea ta.happy

| Maruskaaa explică:

Daca tin ceva greu pe spate si fac genoflexiuni in acelasi timp ma ajuta pentru oprirea cresterii?