| madalinwtza a întrebat:

As avea si eu o mica intreabare: de ce unii se dau drept prieteni dar ei de fapt te tradeaza in cel mai urat mod posibil si mai ales te vorbeste pe la spate si spun numai lucruri neadevarate?! In lumea asta chiar nu mai poti avea incredere in nimeni?! Se pare ca cei mai buni prieteni suntem chiar >noi?adica eu sunt cea mai buna prietena a >mea
Dati-mi niste sfaturi!

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asta chiar imi place. Cea mai buna prietena a mea sunt eu si numai si asa vreau sa raman.Ma mai cert cateodata cu Wendy(un alter ego al naibii de problematic)dar tot iesim la liman sau mai degreaba ne inecam la mallaughing
Eu nu mai caut prieteni adevarati. Ii las pe ei sa ma gaseascabig grin

mira
| mira a răspuns:

Marile secrete le tii pentru tine, eventual destainuieste-te mamei. Cei care ti-au inselat asteptarile nu ti-au fost prieteni. Tu n-ai stiut cum sa-i alegi. Un prieten adevarat se intalneste rareori in viata.

| juniper a răspuns:

Pentru ca nu vor decat sa fie acceptati de ceilalti, de exemplu la scoala, intra in tot felul de grupuri si te lasa balta pentru alti "prieteni" si nu mai crede ca are nevoie de tine si de aceea te batjocoreste. Nu-ti face griji, intr-o zi el/ea te va gasi si te va alege cel mai bun prieten.

| Zâmbărici a răspuns:

Pentru ca sunt niste prefacuti.

Rar mai gasesti acum prieteni adevaratistraight facedin pacate!

bye byekiss

| Shane_1763 a răspuns:

Salut Madalina, este greu sa gasesti un raspuns excelent, fiindca toti cei care posteaza, au diferite pareri si sunt raportate la propriile lor experiente. Nu te va ajuta daca iti spun, ca am avut o prietena din copilarie (am considerat-o cea mai buna cunoscand-o de 15 ani), ne stiam toate secretele, aveam mare incredere in ea si la 28 de ani am ajuns sa vad ca pentru ea asta nu inseamna nimic, ea luandu-mi iubitul in cea mai urata forma (Am aflat de la cineva ca ei doi sunt impreuna). Am fost tradata din doua parti si nu mai am nicio parere despre asta, chiar am ramas uluita. Deci ceea ce poti face este sa nu impartasesti cele mai mai secrete cu nimeni in afara de mama ta, sau problemele superficiale cu o prietena mai apropiata, dupa o indelungata analiza... Las-o pe ea mai intai sa-ti povesteasca lucruri despre ea, nu te pripi, dupa aceea poti sa lasi "garda jos", e groaznic sa nu avem incredere chiar in nimeni. Totusi, nu exista garantii nici intr-o relatie, te bucuri de ei cat timp ii ai. De ce fac unii lucruri asa urate? Mereu exista un interes al lor. Incearca sa descoperi care sunt acele scopuri ascunse. Nu te astepta sa gasesti sprijin in alti oameni, adevarata valoare si toate raspunsurile se afla chiar in interiorul tau! Prieteni adevarati pot fi putini si poate nu stii cum sau unde sa-i cauti, poate sunt acolo in umbra si tu nu-i observi.
Peace! kiss

| Pisik a răspuns:

Pentru ca unii oameni nu sunt facuti sa fie prieteni adevarati.
Daca o data ti-a facut cineva asa, raceste relatia cu el. Nu merita. Si nu-ti mai spune secretele nimanui daca nu ai o prietena care stii ca iti vrea numai binele.
Poti sa ai incredere, dar dureaza un timp pana cand poti cunoaste cu adevarat o persoana care sa merite increderea ta.
E bine sa ai prietene carora le poti spune ce te supara, ce te face trista. Daca tiar fi prietene cu adevarat tear ajuta sa treci peste necazuri, tiar da sfaturi.

big hug

| madalinwtza explică:

Va multumesc!